Felszínre hozzák a Titan merülő hajóban meghalt utasok holttestét

Távvezérelt robotokkal hozzák felszínre a kapitány és az utasok földi maradványait.

2023. június 23., 07:05

Szerző:

Mint azt csütörtökön megírtuk, megtalálták a Titanic közelében eltűnt merülő hajó roncsait a tengerfenéken. A kapitányt és utasait nagy erőkkel keresték a mentőcsapatok az elmúlt napokban. 

„Sajnálattal úgy gondoljuk mostanra, hogy vezérigazgatónk, Stockton Rush, Shahzada Dawood és fia, Suleman Dawood, valamint Paul-Henri Nargeolet odavesztek. Ezek a férfiak igazi felfedezők voltak, akik különleges kalandszellemmel és a világ óceánjainak felfedezésére és védelmére irányuló mély elhivatottsággal rendelkeztek" – közölte csütörtökön este az OceanGate üzemeltető vállalat

Az OceanGate részvétét fejezte ki a hozzátartozóknak, egyben köszönetet mondott a kereső akcióban résztvevőknek erőfeszítéseikért.

John Mauger, az amerikai parti őrség ellentengernagya sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a búvárhajó kapitánya és négy utasa halott.

A roncsokat egy kanadai hajóról távvezérelt víz alatti robot segítségével találták meg csütörtök reggel 488 méterre a Titanic roncsának orrától mintegy 4 kilométeres mélységben. A törmelékmező arra utal, hogy a nyomáskamra összeroppant.

Az amerikai parti őrség közölte, hogy folytatják a tengerfenék átkutatását a Titanic közelében további nyomokat gyűjtve, hogy kiderítsék, mi történhetett a Titannal. Ezen felül erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy felszínre hozzák a merülőhajó roncsait, illetve utasainak földi maradványait. Ezen munkálatok főleg távvezérelt robotokkal zajlanak. Rendkívül kíméletlen viszonyok uralkodnak ott lent a tengerfenéken – hangsúlyozta Mauger.

A turisztikai célokra használt búvárhajó vasárnap indult útnak öt emberrel a fedélzetén eredetileg kevesebb mint félnaposra tervezett útjára a Titanic roncsaihoz. A Titan eltűnését követően nagyszabású kutató-mentő akció indult az Atlanti-óceán mintegy 10 ezer négyzetmérföldes területén.

 

(Kiemelt kép: az OceanGate Titan tengeralattjárója. Fotó: Handout / OceanGate Expeditions / AFP)