Falusi Mariann ajánlója
Az Artisjus-díjas dzsesszénekesnő, rádiós és televíziós műsorvezető, a Pa-Dö-Dő együttes tagja gyerekkora óta imád olvasni.
– A kötelező olvasmányokat utáltam, mégis mindig ötös voltam irodalomból, mivel én voltam a legolvasottabb az osztályban. Faltam a könyveket – mondja Falusi Mariann a 168 Órának.
Könyvmániája ma is tart, bármennyire elfoglalt, egy jó regényre mindig talál időt:
– Olvasni csodálatos dolog. Fejleszti az ember nyelvi készségét, szellemileg is állandó edzésben tart.
Az énekesnő legutóbbi nagy könyvélménye Dragomán György Máglya című regénye. Az írót nem ismeri személyesen, de a Máglya olyan nagy hatással van rá, hogy Dragomán-rajongó lett, és a szerző többi művét is megveszi majd. Egyébként a Máglyára Presser Gábor hívta fel Falusi Mariann figyelmét:
– Amikor találkoztunk, Presser elmesélte, mekkora élményt jelentett neki ez a könyv. Nagyon szeretem, amikor barátok ajánlanak olvasnivalót – teszi hozzá Falusi Mariann.
A Máglya is, mint annyi más Dragomán-történet, Erdélyben játszódik. Az író Marosvásárhelyen született, tizenöt éves volt, amikor 1988-ban családjával áttelepültek Magyarországra. Műveiben visszatérő téma a gyerekfejjel átélt Ceau?escu-diktatúra. A Máglya is azzal kezdődik, hogy a „Kárpátok géniuszát” és feleségét kivégzik, ám a várva várt szabadság helyett szorongató káosz jön. A társadalom képtelen szembenézni a múltjával. A regény főhőse és elbeszélője egy tizenhárom éves lány, Emma. Szüleit elvesztette, árvaházba kerül, ott talál rá a nagymamája. Sosem találkoztak korábban. A nagymama magához veszi unokáját, aki megpróbál a múlt és a jelen, a realitás és az álomvilág határain járva felnőtté válni. A Máglya tavaly Aegon Művészeti Díjat kapott.
Dragomán többször is nyilatkozott arról, hogy történeteit belülről, szinte filmszerűen látja. Falusi Mariannt is az írói nyelv filmszerűsége ragadta meg, amely olyan élethűen, aprólékosan ábrázol mindent, hogy az olvasó könnyen azonosul a főszereplő kamaszlánnyal.
– Nagyon kemény világról beszél a könyv, de olyan szépen, lágyan, mintha egy gyerekhez szólna. Ez a kettősség teremt feszültséget benne. Halálosan élvezem. S noha a Ceau?escu-rendszer bukásáról ír, tele áthallásokkal. De hát az olvasás pontosan arra jó, hogy saját világunkra ráismerjünk és jobban megértsük – vélekedik Falusi Mariann.
S. ZS.