Egyre fájóbb tarkóvakargatást okoz a schengeni övezet az EU-nak
Csütörtökön szavaz az EU-országok belügyminiszteri tanácsa a Schengen-zóna esetleges bővítéséről.
A jelöltek közül egyelőre csak Horvátország schengeni csatlakozását támogatja mindenki, a másik két ország esetében akadnak még ellenvélemények, márpedig a befogadáshoz a régi tagok egyhangú egyetértésére van szükség - írja elemzésében az Infostart.hu.
Közvetlen magyar érdekeket érint a kérdés
A csütörtöki nekifutás az újabb Schengen-jelöltek januári csatlakozásáról ennyiből közvetlen magyar érdekeket is érint. Az előjelek azonban továbbra sem biztatók: míg Horvátország Schengen-tagsága ellen a jelek szerint egyik tagállam sem készül formális kifogást emelni – egyedül a szlovén külügyminiszter tett olyan nyilatkozatokat, hogy a migránsnyomás miatt nem tartja kizártnak a szlovén–horvát határon az ellenőrzés esetleges fenntartását, de ilyen más, „rendes” Schengen-tagok között is helyenként létezik –, addig a román és a bolgár tagságot továbbra is blokkolja Ausztria, valamint az utóbbit Hollandia.
A keddi tiranai EU–nyugat-balkáni csúcs margóján több kétoldalú egyeztetés lezajlott ugyan az érintettek között, így Rumen Radev bolgár elnök találkozott Mark Rutte holland miniszterelnökkel, Klaus Iohannis román államfő pedig Karl Nehammer osztrák kancellárral, ám utóbb Rutte is, Nehammer is fenntartotta országa vétóját a bolgár, illetve a román leendő Schengen-tagsággal szemben.
Osztrák részről a bolgár–román tagjelölt párossal szemben a fő kifogás az illegális menekültekkel szembeni engedékenység: mint Nehammer fogalmazott kedden Tiranában, továbbra is illegális bevándorlók ezrei érkeznek az osztrák határhoz e két országon keresztül (mellesleg az osztrák bírálatot mindkét ország hatóságai kitartóan cáfolják).
A holland fenntartást nem annyira a migránsok bolgár kezelése, hanem a korrupció és a szervezett bűnözés elleni bolgár fellépés vélelmezett elégtelensége váltotta ki és tartja fenn mindmáig.
Galeb Donev bolgár megbízott miniszterelnök ennek kapcsán odáig elment, hogy egy hétfői nyilatkozatában kilátásba helyezte: ha Hága ezúttal is megvétózza Bulgária Schengen-tagságát, akkor Szófia „ennek megfelelő ellenlépéseket” tesz majd.
Iohannis román részről igyekezett pozitív felhanggal közelíteni a kérdéshez, midőn kedden Tiranában azt hangoztatta, hogy „még mindig bízik egy utolsó percben születő” egyetértésben, minimum a román tagságról.
Sajtójelentések megjegyzik, hogy amennyiben Románia kész lenne „leválni” a bolgár Schengen-jelöltségről, akkor esetleg nagyobb eséllyel nyerhetné el a Schengen-tagok egyhangú támogatását, beleértve talán az osztrák kormányét is. Szakértők ugyanakkor ennek kapcsán megjegyzik, hogy egy ilyen váltáshoz már túl késő volna: a román határvédelmi rendszer januárig képtelen lenne kiépíteni egy Schengen-normáknak megfelelő határellenőrzési rendszert a román–bolgár határon is.
(Kiemelt képünk: Teherautók állnak sorban a Románia és Bulgária közötti Giurgiu-Rusze határállomáson, a romániai Giurgiu közelében 2022. december 6-án. Több mint tíz éve várakozik Románia és Bulgária a schengeni övezet kapujában. Néhány órával a brüsszeli szavazás előtt már senki sem hisz ebben a két, eu-szkepticizmustól kísértett országban. Fotó: Daniel MIHAILESCU/AFP)