Európa-szerte terjed a kanyaró

A 2017-es év első két hónapjában több mint ezerötszáz kanyarós megbetegedést jegyeztek fel tizennégy európai országban, ami a „nem beoltott egyének felhalmozódásának” eredménye – közölte hétfői jelentésében az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC).

2017. április 25., 07:05

Az érintett országok közül tízben – Ausztria, Belgium, Horvátország, Franciaország, Németország, Olaszország, Lengyelország, Románia, Spanyolország és Svédország – több mint kétszer annyi volt a megbetegedések száma idén január és február folyamán, mint 2016 ugyanezen időszakában.

A kanyaró erősen fertőző betegség, és az esetek többségében ugyan gyógyítható, de halálos kimenetelű komplikációk is előfordulhatnak. A betegség védőoltással megelőzhető, ám a nem elég magas oltottsági arány miatt még ma is az egyik vezető halálok a gyermekek körében világszerte.

Forrás: Maszol

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a kanyaró 134 000 emberrel végzett 2015-ben. A 2016. március 1. és 2017. február 28. között eltelt tizenkét hónapban 5881 kanyarós megbetegedést regisztráltak Európában. Az esetek 46 százalékát Romániában, 24 százalékát Olaszországban, kilenc százalékát Nagy-Britanniában jelentették. Az ECDC jelentése szerint a mostani járvány egyik legaggasztóbb tényezője, hogy a betegség éppúgy előfordul az idősebb korosztályban, mint a gyerekek körében. A 2015-ös és 2016-os évben az Európában feljegyzett kanyarós megbetegedések nagyjából harmada húszévesnél idősebb felnőttek körében fordult elő.

A WHO ajánlása szerint legalább 95 százalékos – kétdózisos – oltási lefedettség szükséges ahhoz, hogy a járvány elkerülhető legyen.

A legutóbbi, 2015-ös adatok szerint a kanyaró elleni védőoltás második dózisának vakcinázási aránya 95 százalék alatt volt az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség huszonhárom országából tizenötben. Az első dózis vakcinázási aránya huszonhét országból tizenkettőben nem érte el a 95 százalékot. (MTI)