Donald Tusk egy sorban említette a populizmust a szélsőséges erőszakkal

2019. február 24., 19:14

Szerző:

Az egyiptomi Sarm-es-Sejkben vasárnap vette kezdetét az EU és az Arab Liga kétnapos csúcstalálkozója. Ez az első ilyen magas szintű esemény a két szervezet képviselői között, Orbán Viktor is elutazott rá, és bár a cél az együttműködés fejlesztése minden lehetségesen szinten, Magyarország azzal hangolt rá, hogy megvétózta az EU közös bevándorlásügyi álláspontját. Brüsszeli körökben hatalmas felháborodást keltett a húzás, az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk pedig a nyitóbeszédében el is engedett egy burkolt célzást arról, mennyire nem tetszik neki a populizmus, amely Magyarországon vagy a Matteo Salvini fémjelezte Olaszországban hatalomra került. A politikus arról beszélt, hogy léteznek nézetkülönbségek az EU és az Arab Liga között, de a mindkettőjüket érő kihívásokra is válaszolniuk kell, aztán a következő kijelentést tette: 

– Erőfeszítéseink középpontjában a fiataloknak kell állniuk. Csak ők válthatják valóra az ENSZ 2015-ben megállapított fenntartható fejlődési céljait, előzhetik meg a konfliktusokat, tarthatják fenn a békét és állíthatják egy mindenkit magában foglaló fejlődési pályára a világot. Tegyük képessé fiataljainkat, nőket és férfiakat, hogy a változás képviselői lehessenek. A kultúrák közötti párbeszéd, az oktatás és a civil szervezetek támogatása stabil társadalmakhoz vezet, amelyek kevésbé fogékonyak a szélsőséges erőszak üzeneteire, és kiegyensúlyozzák a negatív hatásokat, amelyeket a populista narratívák gyakorolnak társadalmaink szilárdságára

– fogalmazott a politikus. Ezután köszönetet mondott mindazoknak, akik eddig viselték a bevándorlás következményeit, és együttműködésre szólított fel az illegális bevándorlás megfékezése érdekében. – A kiindulási pontként szolgáló, a tranzit- és a célországoknak együtt kell működniük az embercsempészet leküzdésében – hangsúlyozta Donald Tusk.

Az Európai Bizottság elnöke, volt lengyel miniszterelnök – akinek a pártja, a Polgári Platform (PO) a Fideszhez hasonlóan a konzervatív pártcsalád, az Európai Néppárt (EPP) tagja –,  korábban is élesen bírálta az Orbán-kormány politikáját. 

  • Ha nem tartod tiszteletben a jogállamiságot és a független igazságszolgáltatást, nem lehetsz kereszténydemokrata.
  • Ha az állam hatalmát az egyéni szabadságjogok fölé helyezed, nem lehetsz kereszténydemokrata.
  • Ha Vlagyimir Putyint támogatod, az agresszort az áldozattal szemben, nem lehetsz kereszténydemokrata.
  • Ha demokrácia nyugati modelljét az a keleti autokrácia modelljével váltanád fel, nem lehetsz kereszténydemokrata

hangoztatta éppen az EPP 2018. novemberi kongresszusán.

Orbán Viktor egyébként azzal az Airbus A319-essel utazott el Sarm-es-Sejkbe, amelyről a Honvédelmi Minisztérium a nyilvánvaló tény ellenére határozottan tagadja, hogy kormányzati repülőgépnek használják.