Eldurvult a helyzet Brüsszelben: már tüzeket gyújtanak a gazdák

A tüntető gazdák kövekkel és tojásokkal dobálták meg az Európai Parlament épületét Brüsszelben. Eközben Olaszországban is elindultak a gazdák, Franciaországban viszont a blokádok feloldására szólítottak fel.

2024. február 1., 16:58

Szerző:

A gazdák csütörtökön tojásokkal és kövekkel dobálták meg az Európai Parlament épületét Brüsszelben, az épület közelében tüzet gyújtottak és tűzijátékoztak is, írja a Reuters alapján a 24.hu.

Hozzátették: a tiltakozók az EU-csúcs idejére – ahol csütörtökön megszületett a megállapodás az 50 milliárd eurós segélycsomagról Ukrajnának – időzített tiltakozáson azt követelték az uniós vezetőktől, hogy tegyenek többet az őket sújtó adókkal és a növekvő költségekkel szemben.

A brüsszeli tüntetésen Olaszországból, Spanyolországból és más európai országokból érkezett demonstrálók is részt vettek.

Eközben a francia mezőgazdasági termelők többségi szakszervezetei csütörtökön a stratégiai útvonalakon felállított blokádpontok feloldására szólítottak fel, miután Gabriel Attal miniszterelnök részletes intézkedéssorozatot jelentett be a tüntető gazdák terheinek csökkentésére.

„Mindannak fényében, amit bejelentettek (...), meg kell változtatnunk cselekvési módszereinket, ezért felszólítjuk a tagjainkat, hogy függesszék fel a blokádokat, és a mozgósítás új formáját válasszák”

 – jelentette ki Arnaud Gaillot, a Jeunes Agriculteurs (Fiatal Gazdák) elnöke, Arnaud Rousseau-val, a legjelentősebb francia mezőgazdasági szervezet, az FNSEA elnökével tartott közös sajtótájékoztatóján. Utóbbi üdvözölte a kézzelfogható előrelépést.

A miniszterelnök a hivatalában délben tartott sajtótájékoztatóján egyebek mellett bejelentette, hogy a kormány felfüggeszti a növényvédőszer-használat csökkentését célzó terveit, és 150 millió euróval mérsékli a gazdák adó- és járulékterheit.

Olaszországban is elindultak a gazdák

Első alkalommal kaptak engedélyt városba való belépésre az olaszországi gazdatüntetések résztvevői, akik traktoraikkal Milánó centruma felé indultak el csütörtök délután.

Először tíz traktor indult el az északolasz város központja felé, majd további tíz csatlakozott hozzá.

Az olasz nemzeti zászlóval fellobogózott traktorok lassú menetben haladnak a Milánóba bevezető országúton. Az Agrár Felszabadulás nevű mozgalomhoz tartozó gazdák úgy nyilatkoztak, a milánói dóm előtti térig akarnak eljutni. Egyelőre tíz traktor kapott engedélyt arra, hogy Lombardia tartományi székházáig eljusson.

A demonstrációk január 19. óta tartanak az egész országban, de a hatóságok most először engedélyezték, hogy a traktorok egy város területére lépjenek, sőt eljussanak a központba.

A Milánó kapujának számító Melegnano sztrádakijáratánál három napja mintegy száz traktor sorakozik. Most egy kis csoportjuk hajthatott be Milánó területére.

A szardíniai Cagliari kikötőjében szintén három napja tüntetnek a gazdák, és legalább szombatig maradni akarnak. Traktoraikkal elállták a kikötő kijáratait, melyeknél lassítják a kamionok áthaladását. Pénteken traktoros menetet tartanak a Sassari és Olbia közötti autósztrádán is.
Szicília szigetén ötszáz traktorral vesznek részt a tüntetéseken.

A pugliai Brindisi városhatárát is átlépték a traktorok. Róma központjáig akarnak eljutni azok a demonstrálók is, akik a fővárostól északra, Orte magasságában tüntetnek a sztrádakapuknál.

A Hajrá Olaszország (FI) jobbközép kormánypárt európai parlamenti frakcióvezetője, Fulvio Martusciello úgy kommentálta a traktorok Milánóba való bevonulását, hogy „a gazdák tiltakozásához a Frans Timmermans korábbi európai biztos, és az őt támogató szocialisták tervezte zöldpolitika tévedései vezettek”.

„A következő Európai Parlament más irányt követ majd, a környezetvédő ideológiai lángolás helyett az agrárágazatban dolgozó embereket és vállalkozásokat helyezi középpontba ” – hangoztatta.

A Brüsszelben zajló agráregyeztetéseken résztvevő Luca Zaia, az északkelet-olaszországi Veneto tartományi elnöke hangoztatta, hogy Olaszország 4500 védett mezőgazdasági terméket mondhat magáénak, csak Venetóban 350 a számuk.

„Az agrárágazat identitásunkat, területeink és közösségeink történelmét képviseli” – hangoztatta Luca Zaia, a Liga párt politikusa.

(Kiemelt kép: egy gazdatüntető a magasabb jövedelmet és a külföldi versenytől való védelmet szorgalmazó gazdálkodói tiltakozás során a Place du Luxembourgban, az Európai Parlament épülete mellett Brüsszelben 2024. február 1-jén. Sameer Al-Doumy / AFP)