Bőrsejtekből alkottak emberi embriómodellt
A felfedezés forradalmi jelentőségű a korai vetélés és a meddőség okainak megértésében. A kutatók fogadkoznak, hogy kutatásaik nem szaporodási célokat szolgálnak.
Bőrsejtekből alkottak korai emberi embriómodellt egy nemzetközi kutatócsoport tagjai a melbourne-i Monash Egyetem tudósai vezetésével. A Jose Polo professzor vezette csoportnak sikerült átprogramozni fibroblaszt vagy bőrsejteket egy háromdimenziós sejtstruktúrába, amely morfológiailag és molekulárisan hasonló az emberi blasztocisztákhoz (hólyagcsíra). Ezeket az úgynevezett iBlasztoidokat fel lehet használni a korai emberi embriók biológiájának modellezéséhez laboratóriumban – írta meg a Nature című tudományos folyóirat. A kutatásban ausztrál, szingapúri és amerikai tudósok vettek részt.
Eredményük jelentős áttörés a korai emberi fejlődés és a meddőség jövőbeni tanulmányozása terén. Jelenleg az emberi élet első napjainak a tanulmányozása csak a mesterséges megtermékenyítés során nehezen kinyert kevés hólyagcsíra felhasználásával lehetséges.
„Az iBlasztoidok lehetővé teszik, hogy a tudósok tanulmányozzák az emberi fejlődés nagyon korai lépéseit és a meddőség egyes okait, a veleszületett betegségeket és a mérgek, vírusok hatását a korai embrióra emberi hólyagcsírák felhasználása nélkül. A lehetőség páratlan mértékben felgyorsítja megértésüket és új terápiák fejlesztéséhez vezet" – mondta Polo professzor.
Az emlősökben a petesejt megtermékenyülését követő ötödik-hatodik napon alakul ki a hólyagcsíra (blasztociszta). Ebben a fejlődési szakaszban az embrió mintegy 50-100 sejtből áll. Egy sejtekkel körülvett, gömb alakú folyadékkal telt üreg, amelynek belső sejtjei alkotják az embriócsomót, amelynek embrionális őssejtjeiből fejlődik ki a magzat. Felszínét egy speciális sejtréteg alkotja, amelyből kifejlődik a méhlepény.
A tudósok hangsúlyozták, hogy csak kutatási és nem szaporodási célokat szolgálnak kutatásaik, amelyek azonban minden bizonnyal új etikai kérdéseket vetnek fel. Kutatók korábban létrehoztak már hasonló struktúrákat egérsejtekből laboratóriumban, de ez az első alkalom, hogy emberi sejtekből alkották meg azt.
AZ Őssejt Kutatások Nemzetközi Társasága most készül kiadni az irányelveit az emberi embriók in vitro modellezéséről azután, hogy 2017-ben és 2018-ban brit és holland kutatók létrehoztak egér hólyagcsírákat laboratóriumban és lépéseket tettek emberi őssejtek létrehozására.
(Kiemelt képünk illusztráció I Fotó: 168 Óra archív)