Blinken elmondta, szerinte mi veszélyezteti a világ népességének jövőjét

Az amerikai külügyminiszter Nigériában szólalt fel.

2021. november 20., 08:05

Szerző:

Az afrikai országok vegyék figyelembe az etiópiai és szudáni válságok figyelmeztetéseit, vegyék komolyan a jobb kormányzás iránti népi követeléseket és vezessenek be reformokat – jelentette ki pénteken a Nigériában hivatalos látogatáson tartózkodó amerikai külügyminiszter, írja az MTI. Antony Blinken beszédében azt mondta továbbá , hogy a növekvő szélsőségesség, a növekvő tekintélyelvűség és a kirobbanó korrupció Afrikában veszélyezteti a demokráciát, az emberi jogokat és a világ népességének jelentős részének jövőjét.

A külügyminiszter előzőleg Kenyában tárgyalt. A nigériai fővárosban, Abujában az ország vezetőinek és tisztviselőinek jelezte, hogy az USA eredményeket vár tőlük, beleértve azt is, hogy példát mutassanak etiópiai és szudáni kollégáiknak. „Az önkényuralom világszerte terjed” – mondta a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége regionális tömbjének abujai székhelyén tartott beszédében. A szólás- és gyülekezési szabadságot fenyegető fenyegetésekre hivatkozott, és arra, hogy Afrikában idén már legalább négyszer buktattak meg polgári kormányokat.

„Eközben a kormányok egyre kevésbé átláthatóak” – mondta Blinken. Ezt látjuk Afrika-szerte, a vezetők figyelmen kívül hagyják a határidőket, manipulálják vagy elhalasztják a választásokat, kihasználják a társadalmi sérelmeket a hatalom megszerzésére és fenntartására, letartóztatják az ellenzéki személyiségeket, lecsapnak a médiára, és megengedik a biztonsági szolgálatoknak, hogy brutálisan érvényt a világméretű korlátozásoknak – tette hozzá.

Az amerikai külügyminiszter szerint az erőszakos szélsőségesek, a bűnözők és a belső fegyveres konfliktusok jelentette fenyegetések nagyon is valósak. Ahogyan az is, hogy destabilizálhatják a nemzeteket és a régiókat, alááshatják a fejlődést és humanitárius katasztrófákat idézhetnek elő. Blinken leszögezte: „A válasz egy része a hatékony és professzionális biztonsági erők és a helyi bűnüldözés, amelyek képesek megvédeni a polgárokat, miközben tiszteletben tartják az emberi jogokat”.

A nigériai biztonsági erőket már régóta vádolják azzal, hogy műveleteik során megsértik az emberi jogokat, és az érintett személyzet gyakran elmenekül az igazságszolgáltatás elől. Egy, a kormány által támogatott testület szerint 2020 októberében a hadsereg tüzet nyitott egy tüntetésre az ország gazdasági központjában, ahol több százan tiltakoztak a rendőri brutalitás ellen, 11 embert megölve és sokakat megsebesítve.

Blinken elmondta, hogy az Egyesült Államok várja a vizsgálat teljes eredményét, és részben a felelősök felelősségre vonása alapján fog dönteni a Nigériának történő fegyvereladásokról. „Várjuk az állam és a szövetségi kormány válaszát az eredményekre, és elvárjuk, hogy azok olyan lépéseket tartalmazzanak, amelyek biztosítják az elszámoltathatóságot, és foglalkoznak az áldozatok és családjaik sérelmeivel” – mondta a nigériai külügyminiszterrel, Geoffrey Onyeamával közösen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón. Blinken nigériai látogatása a második állomása a kontinensen tett, három országot érintő körútjának, amely Kenyában kezdődött és Szenegálban ér véget.

(Kiemelt kép: Ratib Al Safadi / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.