Bizonytalan a megbuktatott egyiptomi elnök sorsa

A hadsereg megbuktatta Mohamed Murszi elnököt, és felfüggesztette az alkotmányt. Ideiglenes államfőnek az alkotmánybíróság elnökét nevezték ki – jelentette be a hadsereg parancsnoka.

2013. július 4., 05:30

A Murszi ellen tüntető több százezer ember hatalmas üdvrivalgással fogadta Abdel-Fattah esz-Szíszi tábornok, a hadsereg parancsnokának televíziós beszédét.

A hadsereg vezetője néhány órával a katonaság által adott ultimátum lejárta után bejelentette: Egyiptomban szakértői kormány alakul, és egy bizottság felülvizsgálja az iszlamista alkotmányt. Egy átmeneti időszak után előrehozott elnökválasztást tartanak.

A hadsereg és a rendőrség fellép minden erőszakos cselekménnyel szemben – figyelmeztetett Abdel-Fattah esz-Szíszi. A politikai jövő „menetrendjét” politikai és vallási vezetők dolgozták ki, az ifjúsági mozgalom képviselőinek bevonásával. A kairói Tahrír téren összegyűlt több százezer ember üdvrivalgásban tört ki a bejelentés hallatán. A tüntetők tűzijátékkal ünnepeltek, és éltették a hadsereget.

Mohamed Murszi, a hadsereg által megbuktatott egyiptomi elnök békés ellenállásra szólította fel híveit az „államcsínnyel” szemben. Korábban közölte, hogy nem mond le.

Ahmed et-Tajjeb sejk, a kairói Al-Azhar egyetemnek, a szunnita iszlám első számú tanintézményének vezetője rövid nyilatkozatban támogatásáról biztosította a történteket.

II. Tavadrosz kopt pápa egy hasonló dokumentumban kijelentette, hogy a politikai átalakulásra kidolgozott menetrend biztonságot hoz minden egyiptomi számára, akiknek tíz százaléka keresztény.

Mohamed el-Baradei liberális ellenzéki vezető szerint újraindították a 2011-es forradalmat, a közösen elfogadott tervek eleget tesznek a nép követeléseinek.

Előző nap Murszi ismét azt hangoztatta, hogy demokratikus választás útján került hatalomra, legitim elnöke az országnak, és elutasította a katonák diktátumát – írja az MTI.

Mohamed Murszit vetélytársai azzal vádolják, hogy megosztotta az országot, és egyetlen tábor, a Muzulmán Testvériség javára kormányzott. Azt is a szemére vetik, hogy hagyta az országot gazdasági válságba süllyedni, és nem fékezte meg a Hoszni Mubarak elnök 2011-es bukása óta növekvő bűnözést.