Az új, hibrid influenza vírus kikerüli az immunrendszert
A hibrid vírus tanulmányozása segíthet megérteni, hogy egyeseknél miért enyhe, míg másoknál miért súlyos lefolyású egy fertőzés.
A tudósok első ízben figyelték meg, hogy a közönséges légzőszervi megbetegedéseket okozó vírus és az influenzavírus olyan, a tüdőt megfertőző hibriddé álltak össze, amellyel az immunrendszerünk nem tud mit kezdeni – írja a Népszava.
A pálmafa alakú híbrid tüdőgyulladást okoz
A kutatók abban bíznak, hogy a felfedezés segíthet megmagyarázni, hogy a többszörös fertőzések bizonyos betegeknél miért vezetnek nagyon súlyos lefolyású betegségekehez, például nehezen kezelhető vírusos tüdőgyulladáshoz. Az influenza A és a légzőszervi őssejtes vírus (RSV) képes szövetkezni az emberi tüdősejtekben. Joanne Haney MRC-University of Glasgow víruskutatóközpontjának orvoskutatója és társai szándékosan fertőztek meg emberi tüdősejteket mind a két vírussal, hogy kiderítsék, milyen folyamat zajlik le ilyenkor. Kiderült, a vírusok a megszokott harc helyett szövetségre léptek egymással, és egy pálmafa formájú hibridet alkottak, a törzset az RSV a leveleket az influenza A alkotta.
Az új vírus az RSV fehérjéit használva volt képes megfertőzni a szomszéd sejteket akkor is, ha jelen voltak bennük influenza elleni antitestek. Ez növeli az esélyét annak, hogy az influenzával együtt végzetes vírusos tüdőgyulladás is kialakuljon. A kutatók úgy gondolják, hogy ilyen hibridet nem csak az influenza A és az RSV alkothat, hanem más kombinációk is előfordulhatnak, a továbbiakban ezek kutatása a cél.
(Kiemelt képünk illusztráció: Az éves influenza elleni védőoltás. Az influenza elleni védőoltás a gyenge immunitással rendelkező, és ezért fokozottan veszélyeztetett embereket hivatott megvédeni az influenzavírus ellen. Sem van der Wal / ANP MAG / ANP via AFP)