Angela Merkel most végre maga mögött hagyhatja a Trump-éra viharát
Az elmúlt tizenhat évben amerikai elnökök jöttek-mentek, de Angela Merkel maradt. A német kancellár csütörtökön Washingtonba látogat, összegeztük a 21. század amerikai elnökeivel kialakított kapcsolatait.
Angela Merkel német kancellár csütörtökön meglátogatja az Egyesült Államok 46. elnökét, Joe Bident. A találkozó után pedig az elnök és a First Lady, Jill Biden egy ünnepi vacsorát rendez a kancellár tiszteletére. Merkel Biden alelnökével, Kamala Harrisszel is fog találkozni amerikai útja során, valamint átveszi a Baltimore-i John Hopkins Egyetemen díszdoktori címét.
A találkozón valószínűleg szó lesz az Északi Áramlatról, amit Trumphoz hasonlóan Biden is ellenez, a Schengeni övezet határainak nemzetközi megnyitásáról, valamint a Kínához való diplomáciai viszonyulásról. Ugyanakkor mindkét fél érdeke, hogy a találkozó a két ország közötti kapcsolatot legalább látszólag harmonikusnak mutassa, ugyanis a Trump-éra után van mit helyreállítani az Egyesült Államok és Németország viszonyában.
A legelső amerikai elnök, akivel Merkel kancellárként tárgyalt, George W. Bush. Bush Obamához hasonlóan jó kapcsolatot ápolt Merkellel, és a mai napig elismerően nyilatkozik róla: „Ő egy olyan nő, aki nem fél irányítani.” Bushsal kedden jelent meg a Deutsche Welle által készített interjú, amiben Bush Merkellel való együttműködéséről beszélt. „A legnagyobb nézeteltérésünk arról volt, hogy Grúziát felvegyük-e NATO-tagnak, vagy sem” – fogalmazott az interjúban a 43. amerikai elnök.
Németország kancellárjának nem ez az első találkozása Joe Bidennel, még az Obama-éra alatt tett amerikai látogatásai során többször is tárgyalt az akkoriban Barack Obama alelnökeként szolgáló Bidennel. A kancellár és Obama szinte barátokká váltak Obama két elnöki ciklusa alatt, a volt demokrata elnök Merkel 2011-es látogatásakor az Egyesült Államok legmagasabb polgári kitüntetését, az Elnöki Szabadság-érdemrendet adta a kancellárnak. Miután Obama 2016 novemberében leköszönt, ellátogatott Berlinbe, ahol a kancellárral tartott nyilvános beszélgetésen elmondta, hogy Merkel „volt az egyik kedvenc szövetségesem az elnökségem alatt”.
Merkel kapcsolata az előző amerikai elnökkel jóval konfliktusosabb volt, mint bármelyik másikéval. Donald Trump és Merkel többek között az iráni atomalkuról, az ENSZ politikájáról és kereskedelmi kérdésekről sem tudott megegyezni. Nézeteltéréseik még mélyebbnek bizonyultak, mi több személyesnek: Trump állítólag egyszer hülyének is nevezte a kancellárt a 2018-as G-7-es csúcstalálkozón. Joe Bidennel minden bizonnyal békésebb diplomáciára és kommunikációra számíthat Merkel.
(Kiemelt kép: A német szövetségi kormány által közreadott képen Angela Merkel német kancellár (b) és Donald Trump amerikai elnök köszönti egymást kétoldalú megbeszélésük kezdetén, az ENSZ Közgyűlés 74. ülésszaka általános vitájának első napján a világszervezet New York-i székházában, 2019. szeptember 24-én. Fotó: Guido Bergmann / MTI / EPA)