Angela Merkel a baloldali fordulat veszélyeire figyelmeztetett utolsó parlamenti beszédében
A leköszönő kancellár szerint veszélyes lehet Németországra, ha a Zöldek és szociáldemokraták győznek.
El kell hárítani a keletnémet állampárt utódszervezetével együttműködő kormány megalakulásának veszélyét Németországban a szeptember 26-ai szövetségi parlamenti választáson – jelentette ki Angela Merkel német kancellár kedden, kormányfői pályafutása utolsó parlamenti beszédében. Véleménye szerint az ország két lehetőség között választhat: vagy a szociáldemokraták (SPD) és a Zöldek kerülnek kormányra, akik elfogadják az egykori keletnémet állampárt utódszervezetéből és nyugati baloldali tömörülések összeolvadásával létrejött Die Linke (Baloldal) támogatását, vagy pártjának jelöltje, Armin Laschet és a jobbközép CDU/CSU vezetésével alakul kormány, amely a stabilitást és a megbízhatóságot képviseli.
Merkel szerint a 2021-es választás nemcsak azért különleges, mert Németország második világháború utáni történelmében először nem indul a hivatalban lévő kancellár, hanem azért is, mert az ország jövőbeli útjáról kell dönteni, írja az MTI. A leköszönő kancellár az utóbbi években rendre a kormánypártok – a CDU/CSU pártszövetség és az SPD – közötti egyetértésre helyezte a hangsúlyt, leköszönő beszédében mégis szokatlanul élesen bírálta az SPD kancellárjelöltjét, Olaf Scholz pénzügyminisztert. Többször is kitért a politikus azon korábbi megjegyzésére, miszerint a koronavírus elleni védőoltással rendelkezők kísérleti nyulak azok számára, akik még nem oltatták be magukat. A kancellár szerint azonban minden vakcina megfelelt a gyógyszerfejlesztési előírásoknak, így sem Olaf Scholz, sem ő, és senki más sem volt kísérleti nyúl. Továbbá megjegyezte, az SPD és a CDU/CSU között nagy különbség van gazdasági és adópolitikai ügyekben, az ország jövőjét és a munkahelyeket érintő döntésekben is. Ugyanakkor kiemelte a közös kormányzással elért eredményeket is, többek között a klímaváltozás ellen tett lépéseket, valamint a járvány megfékezését is.
A legutóbbi felmérések szerint az SPD a szavazatok 24–26 százalékát gyűjtheti össze, a CDU/CSU pedig 20–22 százalékos eredménnyel a második helyen végezhet. A Zöldek 17–19 százalék körüli eredményre számíthatnak, azonban az elmúlt hetekben komoly változásokat mutattak a közvélemény-kutatások. A liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) a szavazatok 12–13 százalékára számíthat, a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) a szavaztok 11 százalékát gyűjtheti össze, az SPD-től balra álló Baloldal 6 százalék körüli eredménnyel végezhet. Így az eddigi kettő helyett valószínűleg három partnerre lesz szükség parlamenti többségre támaszkodó kormány alakításához.
(Kiemelt képünk illusztráció: Angela Merkel rendkívüli sajtótájékoztatót tart az afganisztáni helyzetről 2021. augusztus 16-án. Fotó: Odd Andersen / AFP Pool/dpa/Picture-Alliance)