Andor László: nem az én személyem az érdekes

Andor László szerint soha nem mondta azt, hogy Nagy-Britannia ténylegesen utálatos, hanem csupán azt, hogy a szigetország utálatos képet festene magáról, ha korlátozná a szociális juttatásokat a kelet-európai uniós tagállamokból érkező munkavállalók számára.

2013. december 2., 08:55

Most viszont attól tart, hogy az EU-ellenes hang igencsak népszerűtlenné teszi az Egyesült Királyságot, olyannyira, hogy ha a többi tagországban szavazni kellene a brit kiválásról, akkor sok európai valószínűleg boldogan az igen mellett húzná be az x-et, írja az

Independent.

Ő maga azonban angolbarát, ráadásul feltehetőleg jobban ismeri az országot, mint az átlag EU-polgár, mivel tanult és dolgozott is ott. Épp ezért tudja: a britek befogadóak, de pontosan ez okból kell törődniük a róluk alkotott képpel. Ő maga azonban az egész Bizottság nevében nyilvánult meg, amikor közzétette nagy vihart kavaró álláspontját.

Arra a kérdésre, hogy miként bírálhatja Nagy-Britanniát, amikor Magyarországon a Jobbik a 3. legerősebb párt, Andor úgy reagált, hogy az emberek akkor kezdenek személyeskedni, amikor nincsenek érveik, illetve hogy nem kellene összekapcsolni a magyar helyzetet és az ő biztosi szerepkörét. De emellett az is lényeges, hogy a vádak megalapozottak legyenek, mert ő például nem gondolja, hogy bármiféle bizonyíték alá tudná támasztani minálunk az antiszemitizmus erősödését.

Azt ugyanakkor elismeri, hogy a szegénység súlyos gond a romák körében, továbbá problémás a kisebbség kapcsolata a többséggel, de ugyanezt el lehet mondani más államokról is. Fenntartja ellenben, hogy a britek nem tesznek jó szolgálatot maguknak, ha a bevándorlók kapcsán eltúlozzák a kedvezőtlen tényezőket és megfeledkeznek az előnyökről. Azt öngólnak tartaná, ha mesterségesen csökkentenék az uniós vendégmunkások számát.

Arra is felhívja a figyelmet, hogy itt nem az ő személye az érdekes; a munkaerővándorlás szabadsága az EU-tagság alapfeltétele. És itt még Cameron sem tehet sokat, legfeljebb rontja Nagy-Britannia hírnevét, ha mégis próbálkozik. A lap megjegyzi, hogy nem Andor László volt az első, aki keményen beszólt a szigetországnak.