Adalékanyagok tiltólistán - Radikális dohányipari szabályozások

A Punta del Este-i konferencia minapi megnyitásával végső stádiumába érkezett a WHO dohánytermék-adalékanyagokra vonatkozó szabályozásának (FCTC) előkészítése. A részes felek negyedik konferenciája pénteken zárul, és végleg pontot tehet a termelői érdekképviseleti szervek és a WHO közt zajló csatára.

2010. november 17., 10:44

Az Uruguayban ma kezdődő találkozón a Dohányzásellenőrzési Keretegyezményt aláíró 171 ország képviseltetheti magát, hogy megállapodásra jusson a dohánytermékek összetevőire vonatkozó szabályozásokkal kapcsolatban, melyek értelmében a dohánytermékekben használatos összes adalékanyag és a különböző dohányfajták egymással történő keverése is tiltólistára kerülne.

Az Európai Unió – mint a kérdés témagazdája Kanada és Norvégia mellett – a parlamenti egyeztetések értelmében hosszas vívódás után egy kompromisszumos megoldást támogat majd az egyeztetéseken. A Magyar Dohánytermelők Szövetsége üdvözölte az EU állásfoglalását, bár sajnálja, hogy az nem teljes mértékben vette figyelembe a magyar kormány döntését, hiszen Magyarországon mintegy 10.000 dohánytermelő megélhetését veszélyeztetné a szabályozások életbe lépése. „A magyar dohánytermelők nevében, és minden dohánytermelésben érintett nevében is reméljük, hogy a tárgyalások során nem fogják figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy 25 országból 200 000-en csatlakoztak a Keretegyezménye elleni tiltakozáshoz” – kommentálta az uruguayi találkozó kezdetét Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének elnöke. A magyar kormány egyébként már júniusban, az elsők között jelezte a szabályozástervezet elutasítására vonatkozó javaslatát.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.