A török elnök elkezdte követelni, hogy nagygyűlést tarthasson a német fővárosban
Recep Tayyip Erdoğan török államfő a Németországba tervezett gyűlésének engedélyezését követeli a berlini vezetéstől. A német kormány politikai öngyilkosságot követ el azzal, hogy megtiltotta a rendezvényt, és a hibáját korrigálnia kell – mondta a török elnök a Die Zeit című német hetilap csütörtöki számában megjelenő interjúban az előzetesen közölt részletek szerint.
Erdoğan a G20-csoport pénteken kezdődő hamburgi csúcstalálkozója alkalmából látogat Németországba, és a kétnapos tanácskozás alkalmából beszédet kíván mondani támogatói előtt. A német külügyminisztérium elutasította Ankara hivatalos kérését a rendezvény megtartásáról. Sigmar Gabriel külügyminiszter arra hivatkozott, hogy nincs elég rendőr az esemény biztosítására, és egy ilyen fellépés a két kormány vitái miatt nem is lenne ildomos. A vitatott ügyek közé tartozik egy büntetőeljárás a Die Welt című német lap egyik újságírója, Deniz Yücel ellen. A csaknem fél éve Törökországban fogva tartott német-török kettős állampolgár ellen a többi között azért indítottak eljárást, mert interjút készített a Németországban is terroristaszervezetként számon tartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) egy vezetőjével. Ügyéről Erdoğan azt mondta, nem érti, hogy Németországban miért védelmezik az újságírót. „Nagyon-nagyon furcsának tartom, hogy Merkel asszony (Angela Merkel kancellár) egyáltalán napirendre veszi egy terrorizmussal gyanúsított ember megmentését” – jegyezte meg a török államfő.
Arra a kérdésre, hogy a terrorizmus támogatójának tekint-e egy újságírót, aki terroristákkal vagy egy feltételezett terroristával készít interjút, azt mondta, hogy bűncselekményt követ el, aki ilyet tesz, mert hozzájárul a terroristák propagandájának terjesztéséhez. Ezt az egész világon így értékelik a vádhatóságok – vélte. Erdoğan ismét kifogásolta, hogy a német hatóságok nem adták át a török hatóságoknak a tavalyi törökországi puccskísérletért felelősnek tartott hitszónok, Fetullah Gülen Németországba menekült követőit. Amíg Berlin nem teljesíti a követelést, Ankara terroristákat védelmező államnak tekinti Németországot – mondta a török elnök. Azonban a kapcsolatokat meg kell őrizni, a NATO-tagság, a gazdasági kapcsolatok és a Németországban élő hárommillió török miatt szükségük van egymásra.
Merkelhez fűződő viszonyáról kiemelte, hogy nincsenek haragban. „Semmi bajom a kancellárral” – mondta, de az elődje, Gerhard Schröder idején „nagyon másmilyen” volt a viszony. Hozzátette: reméli, hogy sikerül ismét a Schröder idején, 1998 és 2005 között megszokott szintre fejleszteni a kapcsolatokat. Erdoğan korábban lazán lenácizta a berlini politikai vezetést, amiért nem hagyták, hogy több minisztere is Németországban tartson kampánygyűlést az elnök teljhatalmáról döntő áprilisi népszavazás előtt. A referendumon a külföldön élő törökök szavazataival lett meg az Erdoğannak kedvező 51,3 százalékos többség.