A mianmari hadsereg szerint nem is volt puccs, csak a választások tisztasága miatt aggódtak

A szerintük győztes pártnak akarják átadni a hatalmat. 

2021. február 16., 17:17

Szerző:

Az a célunk, hogy választást tartsunk, s átadjuk a hatalmat a győztes pártnak

- szögezte le Zav Min Tun, a junta szóvivője az első sajtótájékoztatón azóta, hogy a hadsereg február 1-jén átvette a hatalmat Mianmarban.

A junta egyelőre nem határozta meg az új választás időpontját, de egyéves rendkívüli állapotot hirdetett.

A szóvivő elmondta: az ország korábbi vezetője, a házi őrizetbe került Aung Szan Szú Kjí, valamint az államfő is jó egészségnek örvend.

Aung Szan Szú Kjí ügyvédje kedden közölte, hogy a mianmari rendőrség újabb vádat emelt védence ellen a katasztrófavédelmi törvények megsértése miatt.

A politikus ellen korábban az import-export törvények megsértése miatt kezdeményeztek eljárást, miután najpjidói otthonában illegálisan beszerzett és engedély nélkül használt kézi adóvevőket találtak egy razzia során.

Zav Min Tun emellett aláhúzta, számítottak arra, hogy a nemzetközi közösség szankciókat léptet életbe a hatalomátvételt követően, ugyanakkor jelezte, Mianmar nem szeretné elveszíteni más országok barátságát.

Kína mianmari nagykövete kedden kijelentette, hogy a jelenlegi politikai helyzet egyáltalán nem az, amit Peking szeretne. Egyben teljes sületlenségnek nevezve cáfolta azokat a közösségi médiában terjedő szóbeszédeket, miszerint Kína szerepet játszott a február elsejei történésekben.

Mint mondta, Kínát nem értesítették előre a mianmari politikai változásokról. A diplomata reményét fejezte ki, hogy a helyzet anélkül rendeződik, hogy az ország destabilizálódna vagy káoszba zuhanna.

A helyi sajtónak adott interjújában Cen Hai nagykövet hangsúlyozta, hogy a kínai vezetés egyaránt baráti kapcsolatokat ápol a mianmari hadsereggel és a korábbi civil kormányzattal.

Míg a nyugati országok sorra elítélték a hatalomátvételt, addig Kína jóval óvatosabban reagált, a stabilitás megőrzésének fontosságát hangsúlyozva. Ennek ellenére hozzájárulását adta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának azon határozatához, amely Aung Szan Szú Kjí korábbi mianmari vezető és társai szabadon engedését követelte, és aggodalmát fejezte ki a rendkívüli állapot kapcsán.

A mianmari hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával átvette a hatalmat, és letartóztatta az országot vezető politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és az államfőt is. A katonaság már akkor arra hivatkozott, hogy a kormány nem vette figyelembe a novemberi választásokkal kapcsolatos panaszaikat. A választáson Aung Szan Szú Kjí pártja elsöprő győzelmet aratott. A puccs óta, a kihirdetett rendkívüli állapot ellenére, rendszeresek a több ezer fős tömegtiltakozások Mianmarban. Több megmozdulás is volt a ranguni kínai nagykövetség épülete előtt, mivel a tiltakozók szerint Peking a junta oldalán áll.

(Kiemelt képünk: MTI)