A magyar modelltől óvja Varsót a Financial Times
Financial Times azt ajánlja Lengyelországnak, hogy legyen nagyon óvatos, ha valóban új vágányra akarja átállítani a gazdaságot. A szerkesztőségi állásfoglalás rámutat, hogy az ország eddig csak profitált a szabad piacra épülő gazdaságpolitikából. Így viszont érthető riadalmat keltett a külföldi partnerek és befektetők körében, hogy a lengyel pénzügyminiszter meghirdette a búcsút a neoliberalizmustól.
Attól tartanak ugyanis, hogy a nacionalizmus, az állami beavatkozás erősödésével Varsó megismétli azokat a hibákat, amelyeket Magyarország követett el, és pont olyan károkat okoz az üzleti légkörnek, valamint – a növekedésnek, mint a magyarok. A Jog és Igazságosság már több minden követte Budapest példáját az illiberális demokrácia felé.
A pénzügyi tárca vezetője azt hangoztatta, hogy nem állítják vissza a központi tervezést, de mindenképpen csökkenteni igyekeznek a függést az idegen tőkétől. Ehhez erősíteni kívánják a hazai cégek versenyképességét, ami nem megy az állam fokozott szerepvállalása nélkül.
Az tény – mutat rá a lap elemzése – hogy egyes ágazatokban valóban erős a külföldi társaságok uralma, ám a válság idején a nemzetközi szervezeteknek kellett közbeavatkozniuk, nehogy a nyugati bankok tőkét vonjanak ki keletről. A lengyeleknek nem szabadna átvenniük a magyar modellt, mármint hogy a hazai tulajdonarány növelésére kiszorítsák a külföldieket. Magyarországon a különadók hatására összezuhant a hitelezés és a beruházás. Az újság szerint ha Lengyelország rátér a nyílt nacionalizmus és állami beavatkozás útjára, leállhat az egész felzárkózási folyamat. Az pedig tragédia lenne az egész térség számára, amelyen belül a lengyelek a siker jelképének számítanak.
(
Klubrádió/Szelestey Lajos)