176 fővel csökkenne a képviselők száma

Teljes mértékben egyetértek László Róbertnek a lap 32. számában megjelent, Sokismeretlenes tanácstalanság című írásával. Mint a politika iránt érdeklődő honpolgár magam is régen foglalkozom a parlamenti választási rendszer megreformálása szükségességének gondolatával. (Az ezekkel kapcsolatos ötleteim egy részét még a kilencvenes évek közepén elküldtem Tölgyessy Péternek.)

2009. augusztus 18., 07:02

Gimnáziumi matekóráimról dereng, sokismeretlenes egyenletet úgy lehet megoldani, ha redukálni igyekszünk az ismeretlenek számát. Ha az állampolgárok többségének érthetetlenül bonyolult a választási rendszerünk, hát egyszerűsíteni kell! Ennek alapján, rezonálva László Róbert két megállapítására, van két egyszerűsítési javaslatom.

Ráerősítve a szerző megállapítására, miszerint „a Medián kutatásából ugyanis kiderül, távolról sincs akkora kötődés a választó és az egyéni képviselők között, mint azt a politikusok a nyilvánosságban hangsúlyozni szokták”. Ennek pedig legalább két oka van. Az egyik az a most már felismert és lelepleződni látszó illúzió, miszerint egy képviselő képes hatékonyan képviselni 30-60 ezer eltérő nemű, korú, foglalkozású és értékrendű állampolgár érdekeit. Ez, képletesen szólva, képtelenség! A másik ok: az egyéni képviselők döntő többsége többnyire, valamelyik pártfrakció tagjaként, a frakcióvezetője „utasításai” szerint nyomogatja a gombokat.

Ezen okok miatt is egyszerűen megszüntetném az egyéni képviselő-választás lehetőségét. Ezzel rögtön, minden külön intézkedés nélkül, 176 fővel csökkenne a képviselők száma. Csak pártlistás szavazás maradna, egyfordulóssá válna a választás, lehetetlenné téve a két forduló közötti koalíciózást.

A második ötlet: a parlamentbe való bejutás küszöbét eltörölném, megszüntetvén ezzel a töredékszavazatokat, okafogyottá téve az elosztása körüli matematikai zsonglőrködést. A küszöbtelenség a kis pártok bejutási esélyeit növelné, ezzel többtényezőssé válna a parlament, ami csökkentené a pártok közötti háttéralkuk és mutyizások lehetőségét.

Nem vagyok naiv! Tudom, nem lehet rávenni a békákat arra, hogy a mocsár kiszárítására szavazzanak. De azért vitatkozni talán érdemes volna.

Dömötör István
Mátészalka

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.