Zürichben az orbáni húsosfazékon élcelődnek
Továbbra is szorult helyzetben az Orbán-kormány: a pénzügyi botrány elérte a politikát. Az amúgy is elbizonytalanodott hatalomnak kárt okoz, hogy a kabinet nem sokkal a csőd előtt közpénzeket vett ki a Quaestortól, míg a magánügyfelek aggódhatnak a befektetéseikért – írja a Neue Zürcher Zeitung.
Az országban a politikai vitát jelenleg a három brókercég tönkremenetele határozza meg.
Tarsoly Csaba ügye azért kényes, mert az üzletembert igen szoros kötelékek fűzik a Fideszhez. A magyar sajtó szerint a Quaestor főnöke Szijjártó szoros bizalmasának számít, vállalkozása fizette a a moszkvai vízumközpont felállítását.
Hogy mennyi állami pénz veszett oda, azt még nem tudni. Az azonban bizonyos, hogy a külügy időben visszavett átszámítva jó 13 millió frankot, órákkal azelőtt, hogy a csőd közismertté vált. Az események folytán fennáll a gyanú, hogy a kormány lépése felgyorsította, mi több, kiváltotta a cég fizetésképtelenségét.
Az ellenzéki pártok bírálják, hogy a kormány adópénzekkel spekulált, kifogásolják, hogy a jegybank hiányosan tett eleget felügyeleti kötelezettségének, egyben bennfentes kereskedelemmel vádolják a hatalmat.
További tisztázatlan pont, hogy Tarsolyt miért csak majdnem három hét elteltével vették őrizetbe. Addig értékeket tudott biztonságba helyezni, illetve bizonyítékokat tüntethetett el. Orbán közölte, hogy a közpénzeket biztonságos papírokba fektették, csak éppen rossz helyen parkoltatták.
Az majd kiderül, alkalmas-e az időközben hozott törvény arra, hogy korlátok között tartsa a káros politikai következményeket a Fidesz számára, amely az elmúlt években a kisember képviselőjének mutatta magát.
A párt népszerűsége visszaesett, a Putyin-kapcsolat és a vasárnapi zárva tartás még a saját híveket is feldühítette. Ehhez járul a belharc Orbán és Simicska között. Napjainkban még a korábban lojális sajtó is egyre kritikusabb a hatalommal szemben.
Kérdéses az is, mennyire képes visszafogni a miniszterelnök a becsvágyó fiatalokat a párton belül, akik közül egy-kettő ellen felmerült, hogy aránytalanul nagy mértékben kiszolgálta magát a hatalom húsosfazekából. Köztük Szijjártó, akiről diplomatakörökben úgy gondolják, hogy téves szerepet osztottak rá.
A Fidesz formahanyatlásából főleg a Jobbik profitál. A párt nyugodtan állíthatja, hogy soha semmilyen korrupciós ügybe nem keveredett.
(Forrás: Szelestey Lajos)