Zsiga Marcell új útja

Felújították Miskolc fideszes városvezetőinek utcájában az utat. Pontosabban: csupán azt a szakaszt tették rendbe, ahol ők laknak. A történet Zsiga Marcell alpolgármesterrel kezdődött. Szerinte csupán a baloldal ármánykodik, botrányt kavar. De mégis: miért foglalkozik az országos sajtó egy olyan üggyel, amely a helyi illetékesek szerint cseppet sem érdekes? PUNGOR ANDRÁS riportja.

2012. december 10., 04:21

Új aszfaltcsík fut le Miskolc Rózsadombján, a miskolctapolcai Szathmáry Király Pál utcán. Pontosabban csak annak alsó felén, felülre már nem jutott, pedig ott akkorát zökkenünk a kátyúban, hogy kocsink belereccsen. Nem kell túlzottan sajnálni a lakókat, takaros házak sorjáznak egymás mellett, a tisztes jólétet árasztja az utca.
Fiatalasszony parkol le az alpolgármester háza előtt. Kulcsa van a lakáshoz, nem nehéz kitalálni, ki ő. Bent farkaskutya csahol. Ideges, ahogy a gazdája is.
– Az útról szeretnénk beszélni – szólítjuk meg Zsiga Marcell feleségét.
– Nem fogok nyilatkozni.
– Férje itthon van?
– Nincs – zárja le a beszélgetést. Ismét kocsiba ül, és elhajt.
A tulajdoni lap szerint október végén lett a Zsiga házaspáré a Szathmáry utcai ház. Lapértesülések szerint november végére négy nap alatt kiépítették a vízelvezető árkokat, és leaszfaltozták az előtte húzódó utat. Tévedés ne essék, a domboldalra felfutó út új burkolata nemcsak Zsiga házáig ér. Valakik figyelhettek a részletekre, hiszen még feljebb két másik ház is részesült a jóból, egészen a keresztútig.
De onnan aztán elfogyott az akarat. Az ellenzék szerint a város költségvetésében nem tervezték, hogy itt útfelújítás lesz valamikor. Aztán mégis lett. A botrány kirobbanása után Miskolc közleményt adott ki, e szerint öt utca csapadékvíz-elvezetését oldották meg az idén, ezek a szakaszok új burkolatot is kaptak. Ígérik, jövőre megújul a Szathmáry utca felső része is.
– Barátomék aszfaltoztak. Mondtam neki: Lajos, csináld meg feljebb is! Azt válaszolta, nincs pénz – meséli egy fiatal férfi.
Ő fent lakik, a nagy kátyúk és huppanók világában. Állítólag hétmillióba került a lenti munka. Senki sem tudta, mi készül. Nem kaptak értesítést a lakók, egyszer csak jöttek a munkások, és ripsz-ropsz végeztek is.
– Az a vicces, hogy lent sokkal jobb állapotban volt az út. Amikor kész lettek, akkor tudtuk meg, hogy az alpolgármester költözött az utcánkba – somolyog egy másik lakó.
Vizslatom a fenti meredek, hepehupás lejtőt.
– Télen hogyan jutnak le innen?
Nevet a férfi:
– Hát könnyen, itt nem lehet megállni.
---
Három szoci ül a miskolci irodában. Piros asztal, sárga fal, a sarokban dobozok. Mintha zsugáznának: papír fel, papír le, pedig csak karácsonyi üdvözlőlapokra kanyarítják oda a nevüket. Ötszázas csupán a baráti pakli. Nem csoda, a vörös Miskolc elesett 2010-ben. Itt is tarolt a kétharmad: most tizenhét fideszes, kilenc szocialista, három jobbikos képviselő ül a közgyűlésben. Pontosabban csak kettő, mert Szegedi Csanád öccsét is utolérte a szélsőjobbos „átok”, ő már függetlenként dolgozik a testületben.
– Most majdnem mindent úgy módosítanak, hogy a mi érdekeink csorbuljanak. Már nincs interpelláció, csökkent a felszólalási idő – néz fel dr. Simon Gábor; negyvenéves, régi motoros.
Sokat mesél nekünk a városról, hogy hiába szónokol rossz helyzetről a Fidesz, az ötvenmilliárdos adósság csupán cirka húszmilliárdra rúg, ők beruházásokat indítottak el, a jobboldal meg leállította, elsorvasztotta ezeket. Meg arról, hogy milyen volt Zsiga Marcell ellenfelének lenni a legutóbbi önkormányzati választáson. A fiatal fideszes politikus legyőzte őt. Kemény kampány volt, felülről vezérelt, Zsiga kinyitotta kampányirodáját a választópolgárok előtt, aztán a voksolás után bezárta. Ennyit a polgárközeliségről.
Káli Sándor az egyetlen ősz bajuszos a szignózók között. Polgármester volt Miskolcon, ma már nem városatya. Hallgatag, olykor helyeslően közbedörmög. Most a fiataloké a küzdőtér.
A harmadik szoci, Földesi Norbert harmincegy éves, de már pártjának frakcióvezetője a városi közgyűlésben. A sárospataki egyetemen végzett tanár szakon. Ott dolgozott később főigazgatói hivatalvezetőként is. Jövő tavasszal – ha sikerül – befejezi a szociológiai tanulmányait is. Nagynénje, Korinthus Katalin a rendszerváltozás utáni első ciklusban volt országgyűlési képviselő. Földesit gyerekkorában közéleti táborokba vitte a nagynénje, miatta lett később politikus.
– A héten kerül a testület elé a polgármester indítványa, amellyel utólag módosítanák a költségvetést a Szathmáry utcai út miatt. Egész eddig arra panaszkodtak, hogy nincs pénz, most meg hirtelen lett. Miskolc huszonöt utcáján egyáltalán nincs aszfalt. Az Avas lakótelepen elmaradt a kátyúmentesítés, az ígért fekvőrendőröket sem építették meg. A katasztrófavédelem több parkolót megszüntetett, az épületek jobb megközelíthetőségének érdekében. A közgyűlés tavaszi döntése alapján száztíz új parkolóhelyet kellene kialakítani. Ez nem történt meg, mert nincs pénz. De Miskolc Rózsadombjára, az alpolgármester utcájára mégis volt – mondja egy szuszra. (Lapzártakor jön a hír: Kriza Ákos fideszes polgármester utcája ugyanígy járt. A Blikk szerint képviselői keretből fedezték a felújítását. Sem a költségvetésben, sem a képviselői keretben nincs nyoma a renoválásnak, ezért büntetőfeljelentést teszünk az ügyben – állítja Földesi.)
---
Hogy kicsoda Zsiga Marcell?
Honlapja így tudósít róla: az alpolgármester adventi gyertyát gyújt, az állatkerti mackók névadó ünnepségén vesz részt, sikeresen pályázik a diósgyőri focistadion megújításáért.
A tőle független média meg így mutatja be: ő az a politikus, aki a borsodi éhségmenet idején igazat adott Matolcsy György gazdasági miniszternek: 47 ezer forintból igenis meg lehet élni. Zsiga akkor másfél milliót keresett. Később azt mondta, kiforgatták a szavait.
Ő az a képviselő, aki korábban két helyről – az Országgyűléstől és a polgármesteri hivataltól – vett fel költségtérítést. A hír napvilágra kerülése után Zsiga azt mondta, elfeledkezett róla, hogy duplán kap pénzt, és természetesen visszafizeti az összeget. Gyorsan bocsánatot is kért a Fidesz-frakcióban és a miskolci közgyűlésben.
Aztán ő az a politikus, aki mozgássérülteknek kijelölt helyen parkolt a szolgálati kocsijával. Lefotózták. Utólag bocsánatot kért ezért is.
És ő az az alpolgármester, akinek rokonai – megválasztása után nem sokkal – önkormányzati pozíciót kaptak: apja a helyi távhő felügyelő-bizottságának lett az elnöke, testvére pedig a sportcsarnokban kapott állást. Zsiga úgy védekezett, családtagjai szakmai alapon kapták a feladatukat, ő ebbe nem szólt bele. Most pedig itt az újabb botrány, felújították utcájában az utat.
Zsiga Marcell szerencsés csillagzat alatt született. Apja, Zsiga Gábor az egyik legnagyobb megyei mezőgazdasági vállalkozás, a Borsod Agroker Rt. vezetője. Fia, Marcell tinédzserként Angliában tanult, később Szegeden végzett jogot. 2002-ben társaival megalapította a Fidelitas miskolci csoportját. 2005-ben országos alelnök, egy évre rá fidelitasosként lett Miskolcon önkormányzati képviselő.
„Egyértelműen a Fidelitasban és fidelitasosként elvégzett munkám gyümölcse, hogy országgyűlési képviselőjelölt lehettem 2010-ben, s ez teremtette meg a későbbi egyéni győzelem lehetőségének alapját” – nyilatkozta a Fidelitas.hunak adott interjújában.
Zsiga Marcell csúcsra jutott: harminchárom évesen Miskolc alpolgármestere, országgyűlési képviselő. Céltudatos ember. Önéletrajzában azt írja magáról, hogy a kuruc hadtörténet szerelmese. Honlapjának mottójául egy II. Rákóczi Ferenctől vett idézetet talált: „Istennel a Hazáért, a Szabadságért.”
Jól jöhet ebben a labancos világban!
-------------
A hivatalban keressük az alpolgármestert. Új, modern épület, nemrég költözött ide az önkormányzat. A folyosón hegyekben áll a régi bútor: irodai székek, szekrények. Leselejtezték őket.
Riadt portás segít nekünk, „feltelefonál”. Várunk. A vonal túlsó végén nagy lehet a tanakodás. Darab idő múlva a portás szól, hogy a fentiek – nevezzük most így – az Illetékeshez küldenek. Indulunk a kijelölt szoba felé. Felettünk a nyitott folyosón az alpolgármester siet valahova. Utánaszaladunk a lépcsőn. Ám elillan. Kopogtatunk, füstös szoba, csikkek, íróasztal, monitor.
Kérdéseket kapunk, és szigort:
„Mi a céljuk a cikkel? Telefonálniuk kellett volna előre! Amúgy sem biztos, hogy a hivatalban tartózkodik az alpolgármester úr. Nincs is még rajta a tulajdoni lapon a neve! Ha kimennének, látnák, hogy nemcsak Zsiga Marcell házáig vezet az új út. Egyébként miért foglalkozik a sajtó hetek óta egy olyan üggyel, ami nem érdekes!” – és a többi, és a többi.
Mi meg válaszolgatunk:
„Hallgattassék meg a másik fél is! Az imént láttuk az alpolgármestert. Megnéztük a tulajdoni lapot, és rajta van a neve. Kint voltunk, és tudjuk, hogy meddig fut az út. Egyébként meg majd a sajtó eldönti, hogy számára mi érdekes, és mi nem!” – és a többi, és a többi.
Enyhül a szigor.
– Kapucsínót?
Köszönjük, nem.
Felhívja az alpolgármestert. Kimegy a szobából. Pár perc múlva visszajön.
– Azt mondta, visszahív! Engem vissza szokott.
Várunk. Kimegy, telefonál. Visszajön:
– Nem nyilatkozik.
Kapunk közleményt meg egy komplett cikket. Még nem jelent meg, majd a helyi önkormányzati újságban fog, nemsokára átküldik. Már címe is van: „Országos botrányt kreált a baloldal a tapolcai aszfaltozásból.”
Lényegében ugyanazok az állítások, mint a városi közleményben. Egy újdonság: Zsiga szerint két éve döntöttek az utca felújításáról.
Ha valóban így van, miért nem írták bele a renoválást az idei költségvetésbe? Miért csak utólag „biggyesztik hozzá”? Miért a rohamtempó, előtte miért nem szóltak a lakóknak? És a helyi büdzsé módosításában miért az áll, hogy a Szathmáry utcai felújítást is „évközi döntések alapján” építették be a beruházási előirányzatok közé?
Nem tudjuk megkérdezni Zsiga Marcelltől. Ám ő az önkormányzati újságnak odadörren:
„Visszautasítok minden vádat, mindennek van határa, ezt már én sem tűröm el!”
És helyre tesz, és állít, és leszögez, és hangsúlyoz, és reagál, és kijelent. Könnyen teszi.
Hazai pályán játszik.

Az önkormányzati köztisztviselők országszerte sztrájkba léptek, hogy érdemi béremelést követeljenek a 2008 óta változatlan illetményalap és az alacsony fizetések miatt, ezért ma sokkal nehézkesebb az ügyintézés.