Volt egyszer egy iskola
Az érintett szülők, diákok, a szakmai képviselőinek tiltakozása ellenére Erzsébetváros fideszes önkormányzata egy évvel ezelőtt bezárta a főváros hetedik kerületének egyik legjobb iskoláját, a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnáziumot. Az évfordulón demonstrációt tartottak a hírek szerint egy KDNP-hez közeli alapítványnak szánt épület emlékére.
A VII. kerületi önkormányzat vezetését bírálták ellenzéki politikusok vasárnap Budapesten annak kapcsán, hogy egy évvel ezelőtt döntött a képviselő-testület az erzsébetvárosi Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium bezárásáról – emlékezett meg az eseményről az Amerikai Népszava Online.
A kerületi polgármesteri hivatal előtt Kunhalmi Ágnes, az MSZP elnökségi tagja arról beszélt, hogy a Janikovszky iskola bezárása jól mutatja a kormány érzéketlenségét, s azt, hogy “a Fidesz helyi helytartói nem veszik figyelembe a helyi érdekeket”.
A szocialisták oktatáspolitikusa szerint annak ellenére döntöttek az intézmény bezárása mellett, hogy az iskola a magyar közoktatás egyik gyöngyszeme volt, kiváló pedagógiai programmal működött, és unikális teljesítménye volt.
A legnagyobb baj a fideszes kormánnyal és a fideszes önkormányzattal, hogy szemmel láthatóan meg sem próbálták megismerni, mi folyik a helyi oktatási intézményekben – mondta Kunhalmi Ágnes.
Moldován László, a Lehet Más a Politika VII. kerületi önkormányzati képviselője arról beszélt, hogy az iskola bezárásának semmilyen racionális oka nem volt. Az okok között felvetődött “a politikai bosszú, vagy a felújított épülettel kapcsolatos fideszes tervek” – jegyezte meg.
Moldován László kijelentette: egy felelős kerületvezetés nem viselkedhet így. “Megbocsáthatatlan, amit tett a fideszes kerületvezetés, és ezért mennie kell, legkésőbb 2014-ben” – fogalmazott.
Lugosi László, a Janikovszky Szülői Szervezet képviselője emlékeztetett: egy évvel ezelőtt, május 20-án döntöttek a Janikovszky iskola bezárásáról. A bezárásról szóló döntés nem előzte meg komolyabb tárgyalás a szülői szervezettel – tette hozzá.
Mint mondta, az iskola bezárása ellenére a tanárokból, a diákokból és a szüleikből kialakult személyi háló továbbra is él.
A képviselő-testület által egy évvel ezelőtt meghozott döntést akkor a csökkenő tanulói létszámmal indokolták. A váratlan döntés háttere a mai napig érthetetlen, az épület teljes kapacitása jelenleg is kihasználatlanul áll. Több nyomtatott és elektronikus média is éles kritikával tudósított az eseményről, amelyre Wattamány Zsolt polgármester sajtóperekkel reagált - ennek áldozatául esett többek között az Amerikai Népszava Online, a Népszava című napilap, a commmunity.hu civilfórum is. A pereket egy erre a célra megbízott külsős ügyvédi irodával indította a polgármester önnön s az önkormányzat nevében - feltehetően közpénzből.
(képeink az egy évvel ezelőtti eseményen készültek)