Visszakézből levél Kerényinek
Egyelőre a Széchényi Könyvtárban fegyveresek őrzik a Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott által több mint húszmillió forintért megrendelt történelmi tárgyú festményeket, amelyek részben az új alaptörvény díszkiadásának illusztrációjaként fognak szolgálni. A minap interjú jelent meg a Demokratában Kerényivel, amelyben Orbán Viktor megbízottja üzent a Visszakézből című ellenkiállítás szervezőinek. A megszólított művészek válaszul levelet írtak.
A minap interjú jelent meg a Demokratában Kerényi Imrével, amelyben üzent a Visszakézből című ellenkiállítás szervezőinek.
Magukat függetlennek mondó művészek „Visszakézből" címmel kiállítást rendeznek, reagálva a tizenöt festményre. Elmegy megnézni a képeket?
- Ha meghívnak, szívesen . Kíváncsian várom például, hogyan tudnak megfesteni egy lovat. Én bárkivel szívesen elbeszélgetek a festményekről...
Egy kép a Kerényi-féle rendelésből: Korényi János - Lovasroham (részlet)
Az alábbiakban közöljük a megszólított művészek válaszlevelét.
Tisztelt Kerényi Úr !
A sajtóból értesültünk arról, hogy szeretné, ha meghívnánk a Visszakézből! című kiállításra. A kiállítás ingyenesen látogatható, nyílt kulturális esemény, ezért senki nem kapott külön VIP-belépőt és meghívót a megnyitóra.
Ha szeretne a megnyitón részt venni, csak el kell jönnie, mert a képek megtekinthetők mindenféle meghívó lobogtatása nélkül. Önnek legyen ez a nyílt levél az invitálás, mivel nem ismerjük az e-mail címét és a facebookon se jelölt be minket ismerősnek.
Valamint: azért hangsúlyozzuk a néhány embernek felfoghatatlan, viszont félreértett "független" jelzőt, mert egységesen nem vagyunk köthetőek semmilyen csoporthoz, nem vagyunk művészeti kör/egyesület és nem képviselünk csupán egy iskolát vagy irányzatot. A kiállító művészek nagy része személyesen soha nem is találkozott.
Sajnos, a képek elvétve fognak tartalmazni lovakat, bár nem értjük, hogy esetleges látogatásának miért ez a sarkalatos pontja. A modern képzőművészet évtizedek óta túljutott a fent említett derék négylábúak valósághűnek látszó megjelenítésén.
Császár Norbert és Tanai-Toguro Gyula
...és egy kép Visszakézből:
Császár Norbert: Horthy kora