Vihar a biliben, a kormányoldal és az ellenzéki pártok is ráugrottak a Momentum válságára

Videóban alázza a kormánysajtót a Momentum Mozgalom, noha a párt szervezeti problémáiról szóló hírekre nem érkezett érdemi reakció. A válság híre lázba hozta az ellenzéket és a kormányoldalt is.

2018. január 5., 17:29

Szerző:

Soproni Tamás átadta a selyemzsinórt Fekete-Győr Andrásnak – ezzel a címmel adott ki közleményt a Momentum Mozgalom. A 168 Órának is eljuttatott kommüniké szerint „a propagandasajtóban megjelentekkel ellentétben a Momentumban egy közös célért dolgozunk, hogy reményt adjunk arra, hogy lesz még olyan 21. századi országunk, amelyben tisztességesen lehet boldogulni, nyugodtan lehet gyereket nevelni, és biztonságban lehet élni. Ennek érdekében nem belső marakodással vagyunk elfoglalva, mint a régi pártok, hanem az országot tönkretevő politikai elit leváltásával.

Hogy Hecker Flórián igényeit is kielégítsük, íme egy rövid videó, amely bizonyítja, hogy valóban megkapta Soproni Tamástól a selyemzsinórt Fekete-Győr András"

– írták.

Csütörtökön a 168 Óra is beszámolt arról, hogy a kampányfőnök és a kabinetfőnök után a kommunikációs igazgató is távozott vagy távozni kényszerült a Momentumból. A párt szóvivője a megterhelő kampányidőszakra fogja a dolgot, ám az Index szerint szervezeti problémák állhatnak a háttérben, amelyek mögött a 168 Óra információi szerint a civiltörvény miatt elindított népszavazási kezdeményezés is felsejlik, hiszen a jelenlegi pártvezetés roppant elkötelezett volt az ügy mellett, amelyről azonban hetek óta nem jelentkezik szokás „sikerjelentéseivel” a Momentum, így erős a gyanú, hogy befulladt az aláírásgyűjtés.

A Momentumból legutóbb Túry Márton kabinetfőnök és Papp Gergő kommunikációs igazgató távozott. Túry alig három hónapig volt a posztján, miután még tavaly ősszel ő váltotta az ugyancsak idő előtt leköszönő Borbély Edét. Ő és Papp egyébként tényleg csak a két legutóbbi távozók hosszú névsorából. 2017. december 20-án Zaránd Péter kampányfőnök, októberben a szakpolitikai igazgató, Egyed Janka és Kovács András párttitkár, szeptemberben Borbély Ede és Szauer Tamás, a Momentum addigi pénzügyi vezetője, augusztusban pedig elnökségi tagok, Pottyondy Edina és Kádár Barnabás hagyta el pártban betöltött posztját. 

Az új kampányfőnököt és kampánystratégát a Momentum szombaton mutatja be, a kommunikációs igazgató Papp helyét pedig Hajnal Miklós vette át. A Momentum szóvivője ugyanis még csütörtök este nyilatkozott az ATV Híradójának, és elmondta, hogy mostantól ő tölti be pártja kommunikációs igazgatói posztját.

Ennek ellenére a kormányhoz közeli sajtó enyhén szólva ráugrott a Momentum vergődésének hírére. Legnagyobb szócsöve, az Origo azzal állt elő, hogy 

puccs készül Fekete-Győr András ellen a Momentum Mozgalomban, információik szerint a pártelnököt a jövő hét szombati küldöttgyűlésen állítanák félre.

A szervezkedés mögött az elnökség két, egymással szoros viszonyban álló tagja áll, név szerint Soproni Tamás és Orosz Anna. Soproni átvenné az elnökséget, sőt, a miniszterelnök-jelöltséget is elvállalná. Az Origo úgy tudja, hogy Fekete-Győrt jövő hét szombaton tartott küldöttgyűlésen próbálják majd meg elmozdítani úgy, hogy küldötti indítványára napirendre vennék a tisztújítás kérdését. Fekete-Győr elmozdításának hátterében az Origo szerint az áll, hogy a Momentum továbbra is csak a parlamenti küszöbtől távol, a statisztikai hibahatáron belül létezik, és ezen Fekete-Győrnek nem sikerült változtatnia.

Fotó: Momentum/Facebook

A másik értesülés alapján az elnök Fekete-Győr elmozdításának terve mögött az általa deklarált szövetségesi együttműködés kritikája áll: míg Fekete-Győr Vona Gábor közeledését elutasította, addig az Origo információi szerint Soproni Tamás alelnök nyitottabb volna a Jobbikkal és az LMP-vel történő együttműködésre. E konteókra reagált a videohumorral a Momentum, arra azonban nem adtak érdemi választ, hogy mi indokolja a sok-sok szervezeti személycserét, s váltást egy egyévesnél fiatalabb pártban.

Az mindenesetre jól látszik, nemcsak a kormányoldal örülne a Momentum szétesésének. Először a Juhász Péter Együtt-elnök által létrehozott és működtetett Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook-oldal rúgott a bele a pártba azzal:

Majd pedig Gyurcsány Ferenc küldött, állítólag saját pártjának meghatónak kevéssé nevezhető újévi üzenetet nyilvános Facebook-oldalán: