Vigyázat: picik és észrevétlenül belénk férkőzhetnek
Pletykálják, a vegyszeres kullancsirtás után az unió a szúnyogirtást is betiltaná. Utánajártunk, igaz-e a hír, s mennyire kell tartanunk a vérszívóktól.
Megnyugodhatunk. dr. Szolnoki Istvántól, az ÁNTSZ járványügyi főosztályvezető-helyettesétől úgy tudjuk, a következő 5-10 évben nem várható az unió részéről a vegyszeres szúnyogirtás betiltása.
– Az irtás gyakorisága és annak megrendelése az önkormányzatok elhatározásán és pénzügyi lehetőségein múlik. A légi szúnyogirtást – mely az Országos Tisztifőorvosi Hivatal engedélyéhez kötött – erre szakosodott cégek végzik – mondta el a 168ora.hu-nak Szolnoki.
Nem árt az óvatosság. A szúnyogok esetében a vízparti és a belvizes területek a legfertőzöttebbek, ám a kullancsok ma már az országban mindenütt elterjedtek. Ennek ellenére friss, megbízható „kullancstérképe” az ÁNTSZ-nek sincs.
A Magyarországon alkalmazott kullancsirtószer hatóanyagából készített termék 2007 augusztusa óta nem hozható forgalomba az unió előírása szerint.
– A pirimifosz-metil rovarokra, melegvérű állatokra és az emberre is veszélyes. Alkalmazása különleges elővigyázatosságot igényel, hiszen nemcsak a permetezést végrehajtó
személyzetet veszélyeztetheti, hanem a környezetben lévő valamennyi élőlényt. Hatása nem szelektív, így a permetlével kapcsolatba kerülő rovarok, (a hasznosak is) szinte kivétel nélkül
elpusztulnak. Az avar alatt megbúvó kullancsok jelentős része viszont életképes maradhat. Ezért a vegyszeres kullancsirtás a kullancsok gyérítésére alkalmas volt ugyan, de biztonsággal nem pusztította el azokat.
A pirimifosz-metilt nem vették fel az Európai Unió biocid hatóanyagok felülvizsgálati programjába. E 2000-ben megkezdett és 10 éves időtávra tervezett program célja egy olyan lista létrehozása, amelyen csak olyan biocid hatóanyagok szerepelnek, amelyeket a tagállamok egységes elvek szerint – fizikai-kémiai, hatástani-alkalmazási, környezeti-toxikológiai valamint humántoxikológiai szempontból – felülvizsgáltak. A folyamat elején a hatóanyag gyártójának a dokumentáció benyújtásával kellett kezdeményeznie a vizsgálatot. A pirimifosz metil esetében a listára kerülést a gyártó nem kezdeményezte, ezért a hatóanyag kikerült a felülvizsgálatból. Így a magyar hatóságnak vissza kellett vonnia a kullancsirtószer engedélyét.
A fősztályvezető-helyettes szerint a kullancsok általános elszaporodására vonatkozóan a vegyszeres irtásnak nem volt jelentős hatása, mivel a fő szaporodási területeken - erdőkben, réteken, kirándulóhelyeken - eddig sem irtottak.
– Hazánkban a megbetegedések száma nem emelkedik. Döntő többségében erdőn-mezőn dolgozók és kirándulók betegednek meg, az ő esetükben a vegyszeres kullancsirtásnak nincs és nem is volt szerepe.
Bár voltak kezdeményezések, az ÁNTSZ úgy tudja, az országban jelenleg sehol sem folyik vegyszermentes irtás.