Vendégkommentár a magyarországi antiszemitizmusról

A Fidesz egyik alapítója, Bayer Zsolt, időről időre zsidók elleni példátlan gyűlöletbeszéddel tűnik fel. Talán valamilyen kitüntetést kap érte? – teszi fel a kérdést Karl Pfeifer a Die Presse vélemény rovatában.

2011. január 27., 16:22

Feltűnést keltett Brüsszelben a soros magyar EU-elnökség alkalmából leterített szőnyeg, amelyen Nagy-Magyarországot is ábrázolják. Nem csak osztrákok csodálkoztak azon a vehemencián, amellyel Magyarország az 1920-ban aláírt trianoni békeszerződésre emlékezik. Ezzel szemben Magyarországon a történelmet folytonosan tartó áldozathozatalként fogják fel.

Mind a kormányon levő Fidesz, mind a párt elnöke, Orbán Viktor, ápolják ezt az áldozati mítoszt, amelyhez társul a végzetes hajlam az általuk hirdetett nemzetközösség öntömjénezésére.

Mi különbözteti meg a Fideszt a többi néppárttól? Többek között az az antikapitalista retorika, amely Orbán számára lehetővé teszi, hogy engedje közreműködni az új alkotmány kidolgozásában a korábbi kommunista államminisztert, Pozsgay Imrét.

Pozsgay ezekben a napokban – teljesen az orbáni „választófülke-forradalom” jegyében – felszólítja a fogyasztókat, hogy mindaddig ne vásároljanak a külföldi vállalkozásoktól „ameddig ezek Brüsszelbe és a nyugati médiumokhoz futkároznak, hogy saját pénzügyi érdekeiket védelmezzék”.

Hasonló a retorikája annak a példátlan antiszemita publicisztikának, amelyben különös igyekezettel jeleskedik Bayer Zsolt, a Fidesz egyik alapítója és Orbán személyes barátja. 2011. január 4-én a Fidesz közeli Magyar Hírlapban publikált egy cikket „Ugyanolyan bűz” címmel, amelyet így vezetett be: „egy bűzlő exkrement (végtermék) valahonnan Angliából olyan névvel, mint Cohn, azt írta, hogy „bűzös szag áramlik Magyarországról. Cohen, meg Cohn-Bendit és Schiff.”

Nem most fordul elő először, hogy a zsidók vagy vélt zsidók ellen a fekálianyelvet alkalmazza. 2010 nyarán a Magyar Tudományos Akadémia radikalizmust és demokráciát kutató csoportjának tagja, Marsovszky Magdaléna azt nyilatkozta, hogy „a nemzeti rituálé minden fajtájától kiütést” lehet kapni. Bayer ezt az interjút arra használta fel, hogy megkérdezze, vajon a Tudományos Akadémiát elfajzott zsidók foglalták-e el, és a Magyar Hírlapban, valamint a szintén Fidesz közeli Echo-TV-ben „ganajtúró bogárnak” nevezve állította pellengérre az antiszemitizmust kutató nőt.

Bizalmas beszélgetések alkalmával közismert emberektől lehet hallani, hogy a Fidesz nem tudja magát elhatárolni Bayertől, mert állítólag sok párttag gondolkodik hasonlóan.. Bayer valószínűleg ezért kapta meg Fidesz politikusok javaslatára január 21-én a magyar drámaíró nevét viselő Madách-díjat Nógrád megyétől. Ezzel egy időben vált ismertté, hogy Bayer polgári perének eddigi 92 500 eurós (25 millió forintos) ügyvédi költségét a Fidesz vezette Esztergom város fizeti.

Orbán Viktor az Európai Néppárt (EVP) alelnöke, és ezért jó lenne, ha a Fidesz partnerei a saját érdekükben kérdéseket tennének fel a magyar politikusok külföldön elhangzó szép, vasárnapi ünnepi beszédeiről.