Válaszol a Klubrádió a Médiatanácsnak

Miután jogerős részítélettel zárult a Klubrádió Médiatanáccsal szembeni kártérítési pere, az alperes közleményt adott ki, amely szükségessé teszi a választ. A Klubrádió közleményét az alábbiakban ismertetjük.

2016. június 9., 06:11

„A Médiatanács azt állítja, hogy a másodfokú ítélet a per lényegét nyitva hagyta. Ez azonban nem felel meg a valóságnak, mert az ítélet határozott döntést tartalmaz az ügy lényegére nézve: a Médiatanács sorozatos jogsértéséket követett el a Klubrádió rovására és köteles a jogsértéseivel okozott károk megtérítésére. Az a nyitott kérdés, hogy vajon mekkora összegű a legnagyobb kártétel, a Médiatanács jogsértéseivel okozott árbevétel-kiesés. Ebben a kérdésben a másodfokú bíróság azért nem hozott döntést, mert az elsőfokú ítéletet alkalmatlannak minősítette a megalapozott határozathozatalhoz.

Tényként állítja a közlemény, hogy a Klubrádió adását az évek múlásával is folyamatosan és zavartalanul hallgathatta a közönség. A hallgatás talán zavartalan volt, de a sugárzás távolról sem, mert – ahogy ezt az újabb ítélet is tartalmazza – a Médiatanács éveken keresztül jogsértő állapotot tartott fenn. A zavartalan sugárzás biztosításának lehetősége ugyanakkor nem a Médiatanács által gyakorolt kegy, hanem a Klubrádió és hallgatóinak joga. A múltban elkövetett jogsértésekért a Médiatanács a mai napig nem kért bocsánatot sem a rádiótól, sem hallgatóitól, és ahogy az látható, a jogsértéseivel okozott károk kompenzálásában sem működik együtt a Klubrádióval.

Közleményében dicsekszik a hatóság, hogy a Klubrádió »az utóbbi időben is élvezi a Médiatanács anyagi támogatását«. A Médiatanács milliárdos nagyságrendben osztott szét közpénzeket rádiók támogatására az elmúlt hat év során, amelyből a Klubrádió mindössze ötmillió forint erejéig részesült, míg a Médiatanács szimpátiáját élvező adók több tízmillió vagy akár százmillió forintos nagyságrendű közpénzt is kaptak a Médiatanács »jóvoltából«.

A Médiatanács hangsúlyozza: »A rádiós frekvenciák pályáztatásakor mindenkor a következetesség, a jogbiztonság és az egyenlő elbánás elve alapján jár el, továbbá együttműködésre törekszik minden piaci szereplővel, médiapiac-felügyeleti döntéseiben, szankcióival is arra ösztönzi a szereplőket, hogy jogkövetők legyenek«. Csak néhány jogsértési kategória, amit az újabb ítélet is megerősített: szerződéskötési kötelezettség elmulasztása, együttműködési kötelezettség elmulasztása, negatív diszkrimináció alkalmazása, egyenlő elbánás elvének megsértése, jogerős ítéletekkel való szembehelyezkedés.

Javasoljuk a Médiatanácsnak, hogy tartson előbb önvizsgálatot, mielőtt saját tevékenységének jogszerűségéről nyilatkozik.”

(Klubrádió)