Válasszatok!

Az ötvenes éveket idéző félelem légköre vesz bennünket körül – véli a Párbeszéd Magyarországért társelnöke. Ezért április hatodikán fel kell húzni egy narancssárga pólót, rá kell tűzni egy I love Fidesz-jelvényt, zsebre vágni két narancsot, majd a fülke magányában a kormányváltókra ikszelni. LAMPÉ ÁGNES az Együtt–PM-szövetség első születésnapján kérdezte Szabó Tímeát.

2014. március 13., 11:09

– Ön újabban bluesénekesként is észrevéteti magát. Most is fellép?

– Nem, ez az Együtt-PM szövetség születésnapja alkalmából rendezett politikai nagygyűlés.

– Pedig dalolt már politikai rendezvényen.

– A PM szülinapi buliján. Azért az más.

– VBB néven fut a banda. Mit takar a rövidítés?

– Ez egy baráti zenekar, akikkel ismert számokon keresztül adtuk elő a PM egyéves történetét. Blondie one way or another című száma arra utalt például, hogy így vagy úgy, de legyőzzük Orbán Viktort.

– Más pártok életében egy év alig számít.

– Intenzív év volt. Gyorsított eljárásban jártuk végig azt a pályát, amit mások tíz év alatt futnak be. A PM identitás és a szervezet szempontjából letisztult párt, közösségét tekintve pedig elképesztően összetartó és felelős csapat.

– Az amúgy sem túl nagy LMP-ből hasadtak ki, szép is lenne, ha még ez a „balzöld” csoportosulás sem lenne homogén.

– Nyilván akad munka bőven, ha másfél évvel a választások előtt jön létre egy párt azzal a szándékkal, hogy a szétrombolt választási rendszerben győzelemre segítse a demokratikus erőket. Nulláról indultunk és kormányváltó erővé erősödtünk.

– A Kormányváltás közös listáján hét PM-es található, közülük jó néhányan vélhetően nem befutó helyen. Az LMP-s Ertsey Katalin úgy véli: „Az a kérdés, egykori párttársaink hová akarták vinni a pártot? Úgy tűnik, eladták, ami nem eladó, ráadásul rettentő olcsón. Jutalma kétségbeejtően kevés, egy-két parlamenti hely.”

– Ahogy Selmeczi Gabriellát nem kommentálom, úgy Ertsey Kata rendszerint dühödt szavai esetében sem teszek másként.

– Selmeczi mindig is ellenfél volt, Ertsey viszont harcostárs.

– Volt. A PM tavasztól önálló frakcióban viszi tovább zöld küldetését, középtávon pedig a baloldal megújítása a feladatunk. Az elmúlt négy év szétroncsolt rendszerében nem lehet nem a szegénység irányába fordulva foglalkozni az esélyegyenlőség megteremtésével.

– Mit ért baloldalon?

– Ma baloldalon azokat a pártokat értik, amelyek részt vesznek a kormányváltó szövetségben. A PM hosszú távon olyan baloldalt akar, amely nem csak a plakátokon, hanem valós cselekvésben ölt testet, amely mindig az elesettek oldalán küzd. Amelynek középpontjában nem kizárólag a jobboldal legyőzése áll, hanem az igazságosság és a szolidaritás megteremtése. Ahol a döntéshozókat nem hatalomtechnikai szempontok, hanem alapvető erkölcsi normák vezérlik. A PM ebben hisz és ehhez lesz partner.

– Petőcz György az LMP szétszakadásáról írt könyvet. Szerinte a PM „új és modern baloldali narratívát” alakít ki, a liberális piaci gondolkodást szociális érzékenységgel vegyíti, és szembenéz azokkal a problémákkal, amelyekkel a balliberális értelmiség nem: merik kritizálni az uniót, és nem esnek hasra a nyugati nagyvállalatok előtt.

– A PM valóban leszámol a régi tabukkal. A magyar politika a rendszerváltás óta adós volt egy ilyen politikai közösséggel. Olyan pártot építünk, amely képes hosszú távon küzdeni a szegénység radikális csökkentéséért, a szabadság intézményeinek megerősítéséért és a fenntarthatóság megteremtéséért. Magyarország az Orbán-féle permanens háború után nyugodt, párbeszédkész politikára vágyik, amely nem az erőszak nyelvén beszél, hanem partnereket keres. Ez ma fájóan hiányzik a politikából. A PM továbbgondolja a szociáldemokrata hagyományokat, a béke- és a zöldmozgalmak szellemiségét és új megoldásokat kínál.

(A teljes interjú a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.)