Vakáció!
Megoldhatatlannak tűnő problémát jelent a két és fél hónap nyári szünet sok szülő számára. Pénz híján a legtöbb gyereknek marad a nagymamahotel, a nyakba lógatott kulcs, a napközis vagy Erzsébet tábor. A tehetősebbek viszont kalandparkoznak, tinidiszkóznak vagy épp nyelvet tanulhatnak az egyhetes programokon. De még mindig ott van kilenc hét a szünidőből. Mi lesz a nyár többi napján a vakációzó gyerekekkel? PUNGOR ANDRÁS összeállítása.
Barterezik a gyereket – sok szülőnek ez jelent megoldást nyárra. Családok összefognak, s a tízhetes szünetre egyeztetik szabadságukat, így mindig másik szülő vigyáz az ismerősi, baráti kör gyerekeire.
– Az iskolai táborban „felkergetik” őket a hegyre, vagy kicsapják az udvarra, de nem igazán foglalkoznak velük. Ennél sokkal jobb, igaz, drágább is, ha speciális táborba íratjuk be a gyereket, ahol élményeket kapnak, vagy fejlesztik a képességeiket – mondja egy fővárosi szülő, nevezzük Hannának. Két gyereke van, egy nyolcéves fiú és egy hároméves lány.
Hanna nagyobbik gyermeke 36 ezer forintért egy hetet balatoni bentlakásos táborban tölt majd, aztán egy vidéki úszótáborba íratják be. Oda, mert az tízezerrel olcsóbb (15 ezer forint), mint a pesti. A kislány oviban, illetve a nagyszülőknél vagy a szüleivel tölti a nyarat. Hiába szerveznek neki programokat, hamar egyhangúvá válik a biciklizés vagy a kirándulás. És nincs is rá mindig idő, ha a szülők dolgoznak.
A már avíttnak tűnő klasszikus táborok után mostanában inkább tematikus (sport-, kaland-, irodalmi, informatikai stb.) tábort választanak a szülők. A vágyaknak csak a pénztárca szab határt. Egy kecskeméti egyhetes színművészeti táborért százhúszezer forintot is elkérnek, cserébe a gyerekek beszédtechnikát tanulnak és színdarabokat adnak elő. A balatoni lovastábor már „csak” kilencvenezer. Más kategória az all inclusive egyhetes spanyol tábor, ahol apartmanokban vagy családoknál lakhatnak a gyerekek kétszázezer forintért.
Elterjedőben vannak a kombinált témájú hazai táborok is.
Jantner Judit pszichológus tavaly csatlakozott a Funside-csapathoz, amely a Feneketlen-tónál napközis angol nyelvű tenisztáborokat szervez. Tanárként dolgozik itt, a kézműves foglalkozásokat vezeti, és önismereti programokat tart.
A fedett pályán tornateremszag. Pattog a labda, profi edző tanítja a kicsiket a helyes fonákra. A falakon az elmúlt évek tábori fotói, rajzpályázat alkotásai. Angolul beszél egy szöszke. Egy barna fiú kijavítja. Egymás szavába vágnak:
– Utána kézművestáborba megyünk.
– Anya építésztábort szervez.
– A nagymamánál töltjük a nyarat.
Egy hét a Funside napközis táborban 36 ezer forint. Magyarországi kötődésű külföldi, izraeli és angol gyerekek is jönnek, ám főleg a Budán élők járatják ide a gyerekeiket. Várólista van, annyi a jelentkező. Néhány éve a Funside beindította balatoni bentlakásos táborát is, ahol kalandparkozás, tábortűz, tinidiszkó, Dance Central-bajnokság, szabadtéri mozizás is belefér a programba.
Bár széles a kínálat, nincs könnyű helyzetben az a szülő, aki megfelelő tábort akar találni a gyerekének. Tóth Béla közgazdász családjával Budapesten él, két gyerekük van: egyikük hatéves, a másik két és fél, még bölcsődés. Néhány éve nyáron Tóthék nem tudták, munka mellett hogyan oldják meg elsőszülöttjük felügyeletét. Szórólapokat, hirdetéseket, internetet böngészve kerestek neki nyári tábort.
Kemény munka volt. Tóth Béla ezután elhatározta, internetes oldalt indít: a hasonló cipőben járó szülőknek összegyűjti a táborozási lehetőségeket. A
Táborfigyelő.hu-nak most, a nyári szünetben naponta 1500 látogatója van, és mintegy kétezer család a szolgáltatásuk révén fizette be gyerekét valamilyen nyári táborba.– 25-30 ezer forintba kerül egy bentlakásos tábor. Azt tapasztaltam, hogy az utóbbi időben sok szülő az olcsóbb napközis tábort választja, mert így több hetet is képes befizetni a gyerek számára – mondja Tóth Béla.
A legtöbb gyerek inkább a júniusi hetekben nyaral, a balatoni helyszínek tavaly óta folyamatosan szorulnak vissza. Az idei legnépszerűbb táborhelyek: Budapest, Pest megye, Veszprém és Bács-Kiskun megye. A fővárosban a legkedveltebbek a napközis, míg a többi megyében nagyrészt az ottalvós táborok.
Ám a fizetős, vakációs programok csupán egy-két hetet jelentenek a tízhetes nyárból, így még mindig gond lehet a dolgozó szülők gyermekének elhelyezése. Tóth Béla és felesége is más-más időpontban veszi ki a szabadságát, a többi héten a nagyszülők vigyáznak az unokákra.
Ráadásul a családok többségének nemhogy táborra, megélhetésre is nehezen futja. Sok iskolás lakáskulcsot kap a szüleitől, a szerencsésebbek az Erzsébet-táborokban nyaralhatnak. Már ha az önkormányzat vagy az iskola pályázik, és nyer.
A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány 2012-ben huszonegy, idén már több mint hatvan Erzsébet-tábor-pályázatot hirdetett meg. Így nyolcvanezer fiatal juthat táborokba, akár a Balaton-partra Zánkára, Balatonberénybe és Fonyódligetre, az állami fenntartású üdülőkbe, ahol egyebek mellett úszni, szörfözni tanulnak, focizhatnak a gyerekek.
A családoknak naponta mintegy száz forinttal kell hozzájárulniuk a programokhoz és az étkezéshez. Az alapítvány 3,5 milliárd forintot költ az üdültetésre, a pénzt az Erzsébet-utalványok forgalmazásából származó profitból teremtik elő. De szerveznek fogyatékkal élőknek is táborokat, ők gyakran a nem fogyatékosokkal együtt nyaralhatnak. Sok gyerek pedig önkormányzati táborban tölti a nyarat.
– Egyre kevesebb az állami támogatás, egyre több önrészt kell az önkormányzatnak hozzátennie, hogy a rászoruló gyerekek nyaralhassanak – mondja lapunknak Botka László, Szeged szocialista polgármestere.
Ők nyolcszáz gyerek ingyenes nyári étkezését oldják meg, a szegedi Vadasparkban és a Gyerekházban napközis és nyári táborokat is szerveznek a rászorulóknak. Egy nyári programfüzetet is megjelentetnek a táborozási lehetőségekről.
A Népszabadság nemrégiben arról számolt be, hogy idén számos általános iskolában nem lesz nyári napközis tábor, mert a „Klebelsberg Intézményfenntartó Központ és az önkormányzatok nem tudnak – vagy nem akarnak – együttműködni”. Információik szerint azt az utasítást kapta több iskola, hogy bele se fogjanak a tábor szervezési munkáiba. A Népszabadság úgy tudta, „az intézmények vezetői a Klikre hivatkoztak: az intézményfenntartó a tankerületi vezetőn keresztül azt az utasítást adta, hogy mivel a napközis tábor szervezése önkormányzati feladat, ezért nem szervezhetik a kollégák a munkaidejükben”.
Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint a törvények értelmezése csak korábban okozott gondokat.
A gyermekvédelmi törvény szerint a gyermekekről való nyári gondoskodás önkormányzati feladat. Korábban a települések saját hatáskörükben megoldották a helyzetet, hiszen ők voltak a helyi intézmények, így az iskolák fenntartói is. Ez mára megváltozott, hiszen már nem az önkormányzat a tulajdonos. A szünidei napközis táborokat az önkormányzat szervezi, ehhez segítséget nyújtanak a helyi pedagógusok, akiket megbízási szerződéssel lehet a nyári munkára alkalmazni.
– A Kliknek ehhez semmi köze – mondja a szakszervezeti vezető. Galló Istvánnénak nincsenek információi arról, hogy a tavalyi zavarok után idén a szervezés komoly gondot jelentett volna.