Uniós felügyelet alá kellene helyezni Magyarországot?
Balázs Péter volt uniós biztos és a Transparency International Magyarországi vezetője, Alexa Noémi is egyetért azzal a német kezdeményezéssel, hogy erősebb hatalommal felügyelhesse az Európai Unió az alapértékek betartását.
Balázs Péter volt uniós biztos szerint a német külügyminiszter immár hivatalos formában is közzétette javaslata, hogy az unió kapjon az eddiginél nagyobb hatalmat, ha egyes tagállamok megsértik a közösségi alapértékeket, ahogyan azt a közelmúltban Magyarország és Románia tette, elfogadható. A Klubrádióban elmondta, eredetileg az unió abból indult ki, hogy adott egy értékrend és aki ahhoz csatlakozik, az azt önként vállalja és be is tartja. Ezért nincsenek az unióban felügyeleti intézkedések és szankciók. A szavazati jog megvonása, amire Magyarországgal kapcsolatban már történt utalás, az pedig túl erős, szükség lenne – tette hozzá - egy jóindulatú közös alapokon folytatott felügyeletre, barátságos figyelmeztetésre, súlyosabb esetben hatékony válaszlépésekre.
Balázs Péter elmondta, a nemzetközi kereskedelmi szervezetekben vannak kitűnő, ismert mechanizmusok, így például felállítanak a tagállamok képviselőiből egy vizsgálóbizottságot, amely aztán javaslatokat tesz. Hozzátette, ezek erkölcsi ereje nagyon erő, nem kell feltétlenül pénzeket elvonni.
Alexa Noémi a Transparency International Magyarországi Szervezetének igazgatója ebben a témában úgy fogalmazott, egyetértenek vele, hogy az unió felől nagyobb kontroll lenne, akkor jobb esélye lenne egy országnak kivédeni a korrupciós kockázatokat és a közpénzeket hasznosítani - hangzott el a
Klubrádióban.