Újabb sarc Orbánéktól: mindenkinek fájni fog
Új adófajta bevezetését tervezi a kormány, például pénzbe kerülne a sárga csekkes befizetés, a készpénzfelvétel vagy a banki utalás. Az ellenzék szerint szociális katasztrófát okozhat az új adó, helyette a kormány pazarló kiadásait kellene csökkenteni. Orbán Viktor szerint az adó mértéke alacsony lenne, a miniszterelnök ezért azt üzente a vállalkozásoknak és az embereknek, hogy emiatt "egy percig se fájjon a fejük".
A pénzügyi tranzakciós adó ötletével kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök egy pénteki rádió interjúban azt nyilatkozta: a tranzakciós adó 2013-ban nagy valószínűséggel megjelenik majd. Orbán Viktor azt mondta, annak mértéke legfeljebb egy ezrelék lehetne, a miniszterelnök ezért azt üzente a vállalkozásoknak és az embereknek, hogy emiatt "egy percig se fájjon a fejük". A kormány egyelőre nem döntött a pénzügyi tranzakciós adóról, legalábbis az MTI e témában feltett kérdéseire a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán azt válaszolta, hogy a kabinet döntése előtt nem tudnak részletes tájékoztatást adni.
MSZP: Ismét az alacsony keresetűeken csattan az ostor
Az MSZP szerint a kormánynak "pazarló kiadásait" kellene csökkentenie ahelyett, hogy "újabb és újabb adónemekről vizionál". Burány Sándor, a szocialista párt országgyűlési képviselője pénteken, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján a kabinet tranzakciós adóról szóló elképzeléseire utalt, és hangsúlyozta: egy ilyen új teher bevezetése a feketegazdaság térnyeréséhez vezetne, ami végül éppen az eredeti szándékkal ellentétes hatást, vagyis az adóbevételek csökkenését okozná.
A politikus elfogadhatatlannak nevezte a sajtóban "sárgacsekkadóként" emlegetett elképzelést, amellyel szerinte "ismét az alacsony keresetűeken csattanna az ostor". Burány Sándor úgy fogalmazott, megérti Orbán Viktor fociszeretetét, de azt már nem, hogy minisztereit újabb adókon gondolkoztatja azért, hogy stadion épülhessen "saját házától néhány lépésre". Kiemelte: a kormány elképzeléseinek megvalósítása esetén a nyugdíjasokra is adót vetnének ki, a munkaadókat pedig arra kényszerítenék, hogy készpénzben fizessék ki dolgozók jövedelmét. Ez pedig a feketegazdaság térnyeréséhez vezetne, mivel az emberek így egyre nagyobb mértékben költenének számla nélkül - fejtette ki Burány Sándor, kiemelve, hogy végül az államnak ahelyett, hogy többletbevétele származna, inkább vesztesége származik majd az új adóból.
A szocialista képviselő megjegyezte továbbá, az Orbán-kormány eddigi két éve az "elhibázott gazdaság- és társadalompolitikájáról" szól, ami szerinte oda vezetett, hogy a kormány és klientúrája, valamint a magas keresetűek "szinte mindent megtehetnek", míg az alacsony keresetűek egyre rosszabbul élnek.
Jobbik: Az egyik legabszurdabb ötlet
A Jobbik elutasítja a pénzügyi tranzakciós adó bevezetésének kormányzati ötletét - jelentette ki pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Bertha Szilvia. Az ellenzéki országgyűlési képviselő a kormány egyik "legabszurdabb" ötletének nevezte az új adó bevezetését, amely a Jobbik szerint minden szempontból a gazdaság beindítása ellen hatna.
Bertha Szilvia úgy véli: az új adó bevezetése a még dolgozó embereket és működő vállalkozásokat sújtaná újabb teherrel; ösztönözné a készpénzforgalmat, amely többe kerül a gazdaságnak és erősíti a feketegazdaságot; ellehetetlenítené a banki szolgáltatásokat és abszurd módon az adóbefizetéseket is megadóztatná.
LMP: Átutalásonként közel 430 forint
Az LMP szerint szociális katasztrófát okozhat, ha a kormányzat bevezeti a banki tranzakciós adót. Scheiring Gábor képviselő csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján úgy becsülte, hogy az adófajta átutalásonként közel 430 forintjába kerülne az embereknek. Egy kérdésre válaszolva azt mondta, a banki átutalások számából és a kormányzat által beszedni kívánt összegből számolták ki ezt az összeget, amit egy nagyon hozzávetőleges becslésnek nevezett, hozzátéve, hogy a kabinet által készített tanulmányt nem ismerik, az általuk becsült összeg így változhat. Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott: az ötlet azt mutatja, hogy “Orbán Viktor és csapata a Holdon él”, mert a kormánynak fogalma sincsen arról, hogy milyen állapotban van az ország.
Schering Gábor szerint az adó bevezetése a kormány teljes szociális érzéketlenségét jelzi, mert egy “újabb sarccal kívánja (…) befoltozni az a lyukat, amit az egykulcsos adó vert a költségvetésen”. Ezzel kapcsolatban kitért arra, hogy 2012-ben csökkentek a reálbérek, miközben a kisvállalkozók járulékbefizetési terhei közel havi húszezer forinttal nőttek. Hangsúlyozta, hogy az LMP a spekulatív átutalások megadóztatását szorgalmazná, amiből számításaik szerint évi 130 milliárd forint folyhatna be a büdzsébe.
Éves szinten 400 milliárd
Éves szinten 400 milliárd forint bevétele is származhat az államnak egy bankforgalmi adóból a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadó cég szerint. Az adó alapja a bankközi számlaforgalom lehetne, amely 1 ezrelékes adómérték mellett közel 400 milliárd forint adóbevételhez juttatná a költségvetést - közölte Gerendy Zoltán, a BDO vezető adótanácsadója csütörtökön az MTI-vel.
A szakember elmondta, hogy a költségek döntő hányadát - egyéb bankköltségekhez hasonlóan - a számlatulajdonosok viselnék, így a bankszektor, összhangban az ágazati különadók kivezetésének eredeti menetrendjével, érdemi adókönnyítést kapna a korábbi eszközalapú adózáshoz képest. Gerendy Zoltán szerint az eszközalapú adózás megszüntetése adójogi szempontból újból vonzó banki tevékenységgé tehetné a hitelezést, ami élénkíthetné a vállalkozások beruházási kedvét, hozzájárulva új munkahelyek létrehozásához.
A BDO szerint egy ilyen típusú adó mellett szól az egyszerű adminisztráció és az áttekinthetőség. Az elsősorban a spekulatív tőkemozgásokra fókuszáló Tobin-adóval szemben Gerendy Zoltán a bankforgalmi adó előnyeként említette, hogy az adóelkerülés nehezebben valósítható meg. Egy háztartás esetén havi 80 ezer forintnyi átutalással számolva havonta 800 forint lenne a pótlólagos költség a BDO Magyarország számításai szerint.