Újabb kemény kritika Magyarországnak

Az unió bizottságának illetékes biztosa üdvözli a magyar médiatörvényben végrehajtott változtatásokat, de továbbra is súlyos aggályai vannak azzal kapcsolatban, és most már a párbeszéden túl konkrét lépéseket vár a magyar kormánytól.

2012. december 6., 14:29

Neelie Kroes blogjában felhívja a figyelmet, hogy a tettek a magyar demokrácia érdekében szükségesek. Egyben azért is rendkívül fontosak, mert megnyugtatnák a befektetőket, mármint hogy Magyarországon stabil a politikai klíma, és az ország biztonságos környezetet szavatol azok számára, akik ide akarják hozni a pénzüket. Ellenben ha nem érvényesül a jog uralma és nem lehet szabadon hozzáférni az információhoz, akkor veszélyben vannak ezek az értékek és feltételek, továbbá a híreket nem cenzúrázhatja egyetlen kormány sem.

A biztos ezen belül azonnali akciókat sürget, hogy valóban független legyen a Médiatanács, csökkentsék a testület kezében összpontosuló mértéktelen hatalmat, és hatékony intézkedéseket hozzanak a közmédia független működése érdekében is. Ugyancsak szorgalmazza, hogy a hatalom gondolja át a rádiófrekvenciák kiosztásának gyakorlatát, miután a Médiatanács a Klubrádió ügyében ismét megsértette az idevágó eljárás követelményeit. Amikor a tanács megkérdőjelezi a bíróság ítéleteit – hangsúlyozza Kroes asszony –, akkor megkérdőjelezi a jog uralmát. Márpedig ez súlyos dolog, ami ellentétes a józan ésszel és túlmutat a Klubrádió bizonytalan helyzetén. Konkrét példaként megemlíti, hogy a hatóság úgy igyekezett csökkenteni a médiapluralizmust, hogy érvénytelenítette az összes pályázatot, köztük a Klubrádióét is, mivel a cég vezetői nem írták alá a dokumentumok üres hátoldalait. Az uniós biztos sürgeti, hogy vessenek véget a hosszadalmas és bonyolult jogi csatának. A Klubrádió fontos fórumot nyújt az ellenzéki hangoknak. A bíróság pedig következetesen elutasította a Médiatanács próbálkozásait, amelyek a gyakorlatban lehetetlenné tették a Klubrádió működését. Így most itt az ideje, hogy előrelépjenek ebben az ügyben, illetve hogy a Médiatanács és a magyar kormány kimentse a veszélyből a médiapluralizmust, valamint a sajtószabadságot – mutat rá Neelie Kroes.