Új közösség készülődik

A kormányellenes tüntetéseken gyakran felszólaló egykori iWiW-alapító szerint ők túllépnek a jobboldali-baloldali megosztottságon, nem alakulnak párttá, nem engedik közel magukhoz a politikusokat, nincs közük még a jelenlegi ellenzékhez sem, és igenis átformálják a társadalom gondolkodását.

2014. december 4., 09:16

– Részt vett a magánnyugdíjpénztárak államosítása elleni tüntetésen?

– Nem. Szerettem volna menni, de egy fontos megbeszélésen voltam.

– A Közfelháborodás napját is kihagyta. Sőt közleményt adott ki, amelyben ezt írta: „Az őszi tüntetéshullám a Tedd magad szabaddá! rendezvénnyel kezdődött október 23-án, ahol örömmel mondtam el az adómorál javítását célzó beszédemet. Az internetadós tömegtüntetéseken, majd a NAV-botrány miatt szerveződő tiltakozó megmozduláson szintén felszólaltam. Lelkesítő volt a szervezői csoportok elkötelezettsége, kooperatív és konszenzuskereső attitűdje, amelynek folytonossága azonban a november 17-e előtti héten megtörni látszott.”

– Igen, sajnos ez történt.

– Hogyan tovább? Nem lenne célszerűbb egyesíteni a szervezői csoportokat?

– Nem. A cél az, hogy minél több ember kapcsolódjon a meglévő csoportokhoz vagy hozzon létre újakat, így a társadalom egyre több tagja lesz aktív, hiszen minden szerveződésnek lehet más véleménye. A kooperációs szándék viszont fontos. Ehhez kiindulópont, hogy ha bárki tüntetést szervez, legalább előre tájékoztassa a többieket.

– Nem is szóltak egymásnak?

– Az elején járunk, ki kell alakítani a rendszert, amihez idő és sok munka kell. Mi egyelőre magunkat és a kommunikációnkat alakítjuk. A fő gondolat már megvan.

– Mi az?

– Változz ahhoz, hogy változtatni tudj.

– Ötletes.

– Számomra a társadalom megváltoztatásának szükségessége a legalapvetőbb. Anélkül semmi nem lehetséges. Ez a gondolat azért is működőképes, mert átnyúlik a pártokon. A mindenkori politikusoknak is az a jó, ha a társadalom demokratikusabb értékrend szerint működik.

– Megkörnyékezték önöket a pártok?

– Igen, még nagyon az elején. De mi olyan határozottan utasítottuk el az együttműködést, hogy azóta nem volt több kísérlet.

– Kiket képviselnek?

– Magunkat és azokat, akik egyetértenek azzal, amit mondunk.

– Ezt jó pár szervezet állítja. Önök miben mások?

– A célokban.

– Melyek ezek?

– Folyamatosan alakítjuk, mindent érdemes jól végiggondolni.

– Idealistának tűnik.

– Inkább régebben voltam az, ma már kevésbé. De hit nélkül nem megy. Muszáj, hogy elképzeljünk valamit, ami még nincs, de lesz. Miért, nagyon idealista elképzelés, hogy a társadalom, így a politika is, megváltozzon?

(A teljes interjú a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.)