„Új korszak kezdődött a magyar felsőoktatásban” – Hivatalosan is vége a társadalmi nemek tanulmányának
A Magyar Közlönyben pénteken megjelent az Orsbán Viktor által szignált kormányrendelet, amely megszüntette a társadalmi nemek tanulmánya mesterképzést Magyarországon – hívja fel a figyelmet a 444. A kormányrendelet úgy hangzik, hogy hatályát veszti a 139/2015. (VI. 9.) Korm. rendelet 3. mellékletében foglalt táblázat 115. sora. Ez a genderképzésként ismert társadalmi nemek tanulmánya szakot jelenti.
Az Orbán-kormány augusztusban jelezte, hogy meg akarja szüntetni társadalmi nemek tanulmánya szakot a két érintett egyetemen, a CEU-n és az ELTE-n. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt azzal indokolta, hogy az Orbán-kormány szerint a társadalmi nem fogalma nem létezik, az emberek férfinak vagy nőnek születnek, és ha megnézik, hogy a szakra mennyien jelentkeztek az ELTE-n és a CEU-n, az már önmagában is érv a megszüntetés mellett. A társadalmi nemek tanulmányának – fűzhetjük hozzá – amúgy semmi köze a biológiai nemhez, mindössze arról van szó, hogy az Orbán-kormány szerint egyetemen nem lehet beszélni a nőkkel és a férfiakkal kapcsolatos előítéletekről és sztereotípiákról, de esélyegyenlőségről sem. Így például arról, hogy a nők miért keresnek kevesebbet ugyanazért a munkáért, mint a férfiak.
„Eltűntünk hirtelen. Új korszak kezdődött a magyar felsőoktatásban” – írta a Facebook-oldalán Pető Andrea, a CEU oktatója. Korábban a CEU és az ELTE is tiltakozott a társadalmi nemek tanulmánya szak megszüntetése ellen, és amint elsőként megírtuk, a Magyar Rektori Konferencia sem támogatta az Orbán-kormány döntését.