Új államfő: Orbán hatalomtechnikai szempontjai az elsődlegesek

A Fidesz elnöksége ma összeül, és valószínűleg állást foglalnak arról, kit jelöljön Orbán Viktor államfőnek. A sajtó már találgat: befutóra Kövér László és Áder János lenne az, aki a Fidesz és Orbán Viktor szerint "megtestesíti a nemzet egységét". A nyilatkozatok és a nevüket nem vállaló források szerint fikarcnyit sem számít, ki lenne a legalkalmasabb. Orbán hatalomtechnikai szempontjai az elsődlegesek.

2012. április 5., 09:41

Pálinkás József, az MTA elnöke ma reggel az köztévében elhárította azt a kérdést, vállalná-e a köztársaságielnök-jelöltséget.

A hvg.hu parlamenti tudósítóinak több fideszes képviselője is azt hangsúlyozta, hogy a párt vezetői még a héten meg akarták választani Schmitt utódát, a posztra pedig az Országgyűlés elnöke, Kövér László és a párt európai parlamenti képviselője, Áder János a legesélyesebb. Ám az esti ülésen nem állítottak jelöltet és két hetet biztosítottak a pártelnök-miniszterelnöknek, hogy megtalálja a megfelelő embert a posztra, a képviselőket pedig a frakcióvezetés felkérte, hogy ne nyilatkozzanak az ügyben.

Kövér László minden szempontból alkalmasnak tartotta az előzőleg Brüsszelbe, az Európai Parlamentbe „száműzött” Ádert, de a Népszabadság információi szerint akkor Orbán Viktor nem akart egy Sólyom Lászlóhoz hasonló karakterű „száraz jogászt” jelölni, ezért is került le Áder János a napirendről. Most, ha Kövér mégsem vállalná, az EP-képviselő lehet a befutó. Áder „erősen gondolkodik”, de feladattudatos – erősítették meg a lapnak fideszes források. Tegnap Kövér László és Áder János alkalmasságára vonatkozó újságírói kérdésre Gulyás Gergely fideszes képviselő azt mondta: „kiváló emberekről beszélünk”.

Kövér László egyébként 2010-ben Áder Jánost ajánlotta Schmitt Pál helyett köztársasági elnöknek, de Orbán Viktor ragaszkodott a volt olimpikon jelöléséhez.

A

hvg.hu-nakszerdán több kormánypárti politikus is azt mondta, a jelöltállítási folyamat elhúzódására számítanak, mert – ahogy az egyik forrásuk fogalmazott – „Orbán fejében határozott kép él arról, milyen államfővel tudna együtt dolgozni”, és erről a szerepfelfogásról meg kell egyeznie az esetleges jelölttel. A szivárogtató kormánypárti politikusok szerint – akik a nyilatkozatstop miatt nevük elhallgatását kérték – a Fidesz alapembereként „nélkülözhetetlennek” tartott Kövért nem szívesen engedik el, a belpolitikai színtérről 2006-ban kivonult Áderrel szemben többen is bizalmatlanok a frakcióban. Így az sem zárható ki, hogy egy eddig meg nem nevezett harmadik személy lesz a befutó. Navracsics Tibor minisztrelnök-helyettes szerdán az InfoRádiónak azt mondta, elképzelhető, hogy pártpolitikus, sőt kormánytag lesz az új köztársasági elnök.

Ma döntenek

A Fidesz elnöksége ma összeül, és valószínűleg állást foglalnak arról, kit jelöljön Orbán Viktor államfőnek. A hivatalos jelölés viszont csak április 16-án történik meg. Így az új alaptörvény parlamenti elfogadásának egyéves évfordulóján, április 18-án választhat új köztársasági elnököt az Országgyűlés, a Fidesz–KDNP-kétharmad. Schmitt Pál tavaly egy héttel az elfogadás után, április 25-én látta el kézjegyével az új „húsvéti” alkotmányt.

A Népszabadság fideszesektől úgy értesült: Orbán Viktor miniszterelnök „egy szép közfeladatot” szeretne a lemondott államfőnek. „Ezt mindenképpen megérdemli Schmitt Pál”. Van, aki nagyköveti posztra gondolt, mások viszont azt mondták: amíg a bíróságon nem védi meg igazát, nem képviselheti Magyarországot a plágium miatt. Ezen túlmenően az is kérdéses, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság hogyan jár el vele szemben. De a fideszesek és a KDNP-s Pálffy István is méltatta a volt államfőt, a kormányoldalon az a retorika, hogy lemondásával „erkölcsi magaslatokra helyezkedett”. Rétvári Bence, a közigazgatási tárca KDNP-s államtitkára még hétfőn, a lemondás után azt nyilatkozta munkatársunknak: „Igen, kellene neki valamilyen közfeladat. Ne felejtsük el Schmitt Pált!”

Kövér: Van nálam alkalmasabb a tisztségre

Nem hárítja el, hogy Schmitt Pál mintájára házelnökből államfővé válna, de Kövér László házelnök a

Heti Válasznak adott interjújábanazt mondta, korábban is volt olyan személy, akit a tisztségre alkalmasabbnak gondolt, és most is van.

Azt mondta, hogy az államfői posztról hétfőn lemondott Schmitt Pállal mindig is szimpatizált, 2010 nyarán nem ellene érvelt, csak úgy gondolta, van nála alkalmasabb jelölt. Amióta azonban így meghurcolták, nőtt a rokonszenve is, mondta.

Szerinte az a plágiumügy tanulsága, hogy aki vállalja a köztársasági elnöki jelölést, készüljön fel a legrosszabbra. Egyben úgy vélte, hogy a politika nem semmisíthet meg egy egész életpályát.

HVG: a feladathoz az embert

Az orbáni politika, a „centrális erőtér” kétéves eredményeit kellene megvédenie Schmitt Pál utódának: erre a szerepre keres alkalmas államfőjelöltet a miniszterelnök-pártelnök. Fideszes források a hvg.hu-nak azt mondták, ezeknek a feltételeknek legfeljebb Kövér László felelne meg, de őt pótolhatatlannak tartják a pártban, ráadásul úgy a lap tudja, az átvedléshez a házelnök feltételeket szabott. A másik lehetséges jelölt, Áder János már 2002-ben eltávolodott a pártelnöktől, és annak a kritériumnak sem felel meg, mely szerint az államfőnek Orbántól jobbra álló politikusnak kellene lennie.

Gyurcsányék egy lelkészt akarnak államfőnek

Az ellenzékben is megindult az ötletelés az új államfő személyéről. A Demokratikus Koalíció Iványi Gábor metodista lelkészt, a Jobbik Für Lajos után (ő mégsem vállalta) Morvai Krisztinát javasolta köztársasági elnöknek. Az MSZP szerint négyötöddel kellene államfőt választani, hátha így tényleg képviseli majd a nemzet egységét.