„Üdv. Lucifer” – írta SMS-ben a fideszes polgármester

6,4 millió forint kártérítés megfizetésére kötelezte jogerős döntésével a Kúria a józsefvárosi önkormányzatot egy kirúgott köztisztviselő ügyében. Kocsis Máté fideszes polgármester SMS-eket küldött – egy esetben „Üdv. Lucifer” aláírással – a hivatalnoknak, akit az üzenetekre adott, „köztisztviselőhöz méltatlan" válaszokra hivatkozva elbocsátottak az állásából, a Kúria szerint jogsértően.

2014. október 13., 14:31

Az ügy előzménye egy 2011-es újságcikk, amely szerint a VIII. kerület döntéshozói ciklusokon, ideológiákon átívelve vendéglátóztak rendkívül kedvező feltételekkel egy bérelt önkormányzati helyiségben a Szentkirályi utcában. A Magyar Narancs írása szerint a bennfentesnek tűnő cégtulajdonosok a helyiségért mindössze havi bruttó 140 ezer forint bérleti díjat fizettek.

A kirúgott köztisztviselőnek a per során előadott visszaemlékezése szerint Kocsis Máté őt feltételezte a sajtóban megjelent állítások forrásaként, ezért zaklatta üzeneteivel. Az alkalmazott válaszolt az SMS-ekre – melyek közül egyet „Üdv. Lucifer” fordulattal zárt a polgármester –, de tagadta, hogy ezt köztisztviselőhöz méltatlan módon tette volna. Azt írta Kocsisnak: „Hivatali bűncselekményeket tanulmányozom.„; „A titkos címek világában a K., esetleg a B. járatosak. Csak nem feltöretted?”; „Nekem lehet, hogy több hasznom vehetted volna, mint azoknak, akik jégre vittek. Tisztelet a kivételnek.” 2011. októberében elbocsátották, azzal az indokkal, hogy ”megnyilvánulásaival az önkormányzat, valamint dolgozói jó hírneve és így a jó közigazgatásba vetett társadalmi bizalom lerombolását idézi elő„ – írja a

vs.hu.

A négygyermekes családapa kirúgása után bírósághoz fordult. Az első fokon eljáró Fővárosi Munkaügyi Bíróság kimondta: nem rombolta a közigazgatás iránti társadalmi bizalmat, elbocsátása jogsértő volt, és 20 hónapnak megfelelő jövedelem kifizetésére kötelezte a józsefvárosi önkormányzatot. A hivatal fellebbezett az ítélet ellen, ám a Fővárosi Törvényszék sem nekik adott igazat. Az önkormányzat nem hagyta annyiban, és a Kúriához fordult. A testület megállapította: az önkormányzat a számára biztosított határidőt nem tartotta be – több mint egy hónapot vártak az üzenetváltás és a méltánytalansági eljárás megkezdése között –, ezért jogsértően küldte el alkalmazottját. A Kúria helybenhagyta a kártérítésként kifizetett 6,4 millió forintot, amelyhez a a hivatalnok május végén már hozzájutott, miután végrehajtási kérelmet adott be a bíróságon, hogy a jogerősen megítélt összeget megkaphassa.

A 168 Óra Online megkeresésére az önkormányzat sietett hangsúlyozni: Kocsis Máté polgármester soha semmilyen perben nem állt az érintett köztisztviselővel. ”A munkaügyi perben a polgármester nem érintett, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy a bíróság sem tartotta fontosnak meghallgatni sem az ügyben, hiszen a köztisztviselők felett a munkáltatói jogokat a jegyző gyakorolja, nem pedig a polgármester” – írják. Az önkormányzat sajtóosztályától kapott közlemény az SMS-eket nem említi, viszont iszákossággal vádolja a volt tisztviselőt : ”a hivatal régi munkatársainak elmondása alapján az említett úr többször hivatali rendhez szokott munkahelyhez méltatlanul viselkedett, gyakran közönséges volt, nem lehetett vele együtt dolgozni, emellett többször alkoholos befolyásoltság alatt jelent meg munkahelyén, és furcsa tartalmú e-maileket küldözgetett. Bár a polgármesternek nincs köze az ügyhöz, örömmel veszi, hogy egy ilyen ember nem dolgozik az önkormányzatnál.”

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.