Triplázhat a szocialisták nyerőembere
Nem igaz, hogy csak akkor tud jól működni egy kerület, ha a kormánnyal megegyező színű – mondja az elmúlt négy év tapasztalatai alapján Gajda Péter, a XIX. kerület polgármestere, aki 2006 óta vezeti a városrészt.
- A kampányban a Fidesz azzal vádolta meg: más tollával ékeskedik. Azt mondják, Ön átadási ceremóniát tartott az Ady Endre úton, amely azonban fővárosi beruházásként került felújításra. Így történt?
– Több helyen sántít az állításuk. Nem adtam át semmit, csak tartottam egy sajtótájékoztatót az út felújításának történetéről. Ez a beruházás még 2007-2008-ban indult el, amikor a kerület átadta az Ady Endre út teljes tulajdonjogát és üzemeltetését a fővárosnak. Ekkor én a fővárosi közgyűlés tagjaként szavazhattam erről a testületben, valamint Kispest polgármestereként is. Aztán 2009-ben képviselőtársaimmal arról döntöttünk, hogy az út felújításának költsége bekerüljön a fővárosi közgyűlés költségvetésébe. Csúsztatás tehát azt sugalmazni, hogy ezt a mostani közgyűlésben ülők intézték el, illetve hogy ebben nagyobb szerepük lett volna. De azt hiszem, a lényeg az: az összefogásnak köszönhetően, a kispestiek nagy örömére, a beruházás első üteme végre megvalósulhatott.
- A szomszédban, Pestlőrincen, az újraválasztásért ringbe szálló fideszes jelölt azzal kampányol: a szavazók jól teszik, ha a jelenleg regnáló hatalomra szavaznak, vagy ne reméljenek fejlődést a kerületben. Hogyan éli meg, hogy a három baloldali vezetésű budapesti kerület egyikeként Kispest szinte szigetként létezik a narancs tengerben?
– Azért nem értem az ilyen típusú kampányt, mert az elmúlt négy évben nem tapasztaltam annak hátrányát, hogy MSZP-s polgármester vagyok. Ha nem is olyan mértékben kaptunk központi, illetve európai uniós forrásokat, mint az első ciklusomban, azért sikeresen tudtunk pályázni fejlesztési pénzekre. Kispest kiváló példa arra: nem igaz, hogy csak akkor tud jól működni egy kerület, ha a kormánnyal megegyező színű. Az eredményes munkához persze sok előkészítés, egyeztetés, valamint kompromisszumkészség kell, minden oldalról.
- Első polgármesteri ciklusában szilárd baloldali többség jellemezte a kerületi képviselő-testületet. Hogyan alakultak a viszonyok a második alatt?
– A 2010-es önkormányzati választások után egy kiegyensúlyozott összetételű képviselő-testület jött létre: 18 főből kilenc fideszes, hét MSZP-s, egy LMP-s és egy jobbikos képviselő volt. Aztán az LMP-s képviselőt kizárták a pártból a testületben tanúsított magatartása miatt, ő gyakorlatilag átült a Fideszbe. Így alkalmi Fidesz-többség alakult ki, és több olyan döntés is született, amivel nem értettem egyet. Nehéz volt, főleg az első két év, de annak örülök, hogy együttműködés jött létre a kerületben a pártok között, és a ciklus végére mindenki belátta, hogy a kerület érdeke fontosabb, mint a pártérdekek.
- Milyen vállalásokat tett a kampányban?
– A célunk az, hogy folytassuk a megkezdett munkát. Számos olyan programot indítottunk el az elmúlt években, amelyet végig szeretnénk vinni. Ilyen a kispesti térfigyelő program kibővítése, a közparkok felújítása, átépítése, az oktatási intézmények korszerűsítése, felújítása vagy az egészségügyi intézet műszerbeszerzéseinek folytatása. Ezen túl új célkitűzések is vannak természetesen. Hogy egyet említsek: a Kossuth tér rendbe tétele is terveink között szerepel.
– Irigylésre méltó pozícióból várhatja az októberi megmérettetést.
– A tavaszi országgyűlési választáson és az európai parlamenti választáson is látható volt, hogy itt a baloldalnak többsége van. Most az ajánlásgyűjtésnél is azt tapasztaltam, hogy nagyon sokan jöttek aláírni. Bízom benne, hogy ez a bizalom a választás napján is megmutatkozik, és az elért eredmények alapján harmadszor is érdemesnek találnak a választók Kispest vezetésére.