Törvénymódosítás nélkül nincs IMF-hitel
Magyarországnak a vállalt jogszabály-módosításokat végig kell vinnie. Határidő ugyan nincs, de az Európai Bizottság úgy határozott, hogy addig nem kezdődhetnek meg a tárgyalások, amíg a vállalt jogszabály-módosítások nem emelkednek jogerőre – mondta a tárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszter a .
Fellegi Tamás szerint akár már májusban kialakulhat a formális tárgyalási menetrend, a felmerült lehetséges kezdési és befejezési időpontot azonban erőteljesen befolyásolhatja az uniós szervezet nyári munkaszüneti időszaka. "Magyarország a gyors megállapodásban érdekelt" - tette hozzá. Elmondta: a legfőbb szempont az, hogy az igényelt pénzügyi csomag mértéke érdemi és arányos legyen. Ha túl kicsi az összeg, hiteltelenné teszi védőháló-szerepét. Ha sokkal nagyobb, mint a piaci elvárás, az azt a negatív képzetet erősíti, hogy az adott gazdaság rosszabb helyzetben van, mint ahogy a piacok gondolták. Ez egy kényes egyensúly.
Arra a kérdésre, hogy miért ragaszkodik a kormány ahhoz az álláspontjához, hogy ezt a pénzt nem akarja lehívni, úgy válaszolt: mert az nem piaci finanszírozás. "Nagyon fontos szempont, hogy a hosszú távú, fenntartható finanszírozásnak a piacokról kell történnie. A megállapodás aláírásának következményeként jelentősen csökkennek a kamatprémiumok, a cds-felárak, és pozitív hatása lesz a forint árfolyamára is. Az állampapírhozamok csökkenése nyomán arányosan csökken a lakossági és a vállalati hitelek kamata is. Ez az egyik lényegi célja a megállapodásnak. Végül a kamatszinttel kapcsolatban is be kell következnie olyan fejleményeknek, amelyek növekedésösztönző, gazdasági stabilitást segítő hatásúak lehetnek. Ehhez az elővigyázatossági pénzügyi csomag elegendő. Közép és hosszabb távon már ez az olcsóbb és fenntartható. Az ország jelenlegi finanszírozása helyzete azt nem követeli meg, hogy azonnal pénzhez jussunk."
Az egykulcsos adó költségvetési hatásáról szóló kérdésre azt válaszolta: "Vannak a jelenlegi gazdaságpolitikának levert cölöpei, és vannak olyan döntések, amelyek túlmutatnak a közvetlen költségvetési hatásokon, komoly társadalomfilozófiai és hosszú távú stratégiai megfontolások állnak mögöttük. Ilyen az arányos adórendszer is. Magyarország megújítása szempontjából rendkívül fontos a középosztály helyzetbe hozása. Lesznek olyan témák, amelyek a mi megítélésünk szerint Magyarország szempontjából elvi jelentőségűek, ezekben nem tudunk engedni. Ám ez nem lehet akadálya annak, hogy számos egyéb konkrét kérdésben gyakorlati változtatásokat vállaljunk".