Törvénnyel tartják sakkban Spédert
A bankfelügyelet ellenőrzése alá rendeli a teljes teljes takarékszövetkezeti rendszert az a törvényjavaslat, amit ma nyújtott be a kormány a parlamentnek.
Túl nagyra hízott Spéder Zoltán birodalma és ez már sokak érdekét sérti. Több, a témával kapcsolatos levél is nyilvánosságra került a napokban, s most mindenki arra vár, hogy Orbán Viktor és Varga Mihály válaszoljon a hozzájuk címzett, a takarékszövetkezeti integráció problémáit boncolgató megkeresésekre.
Demján Sándor az összefonódásokra hívja fel Orbán Viktor figyelmét, s kéri, hogy a miniszterelnök vizsgálja meg, miképp érvényesültek a takarékszövetkezeti integráció – száznál több kis takarékszövetkezet, a Takarékbank, az FHB, a Magyar Posta együttműködése – által kitűzött célok az elmúlt években. Múlt heti nyílt levelében arról írt, hogy a takarékszövetkezeti integráció célja a szövetkezeti szektor eredményének és vagyonának növelése volt, az eddigi események azonban ennek ellenkezőjét támasztják alá. Az OTSZ elnöke azt kérte Orbán Viktortól, ellenőrizzék a célok teljesülését. Szerinte ugyanis a szektor számait és pénzügyi adatait nem a valóságnak megfelelően mutatják be. Mint írja, Spéder Zoltán és üzlettársai „céghálót szőnek a takarékszövetkezeti szektor köré, parazitaként szívják ki erőforrásait”.
Demján Sándor levelére három válasz is érkezett. Nyolcvan takarékszövetkezeti vezető hazugsággal vádolta meg, a Takarékbank visszautasította a vádakat, s mint a szektor központi bankja, jogi lépéseket tesz. A Takarékszövetkezetekért Egyesület azonban igazat adott neki.
Most megérkezett a negyedik válasz is, Orbán Viktor arról tájékoztatta Dmejánt, hogy már be is nyújtottak egy törvényjavaslatot az ügyben. Ennek értelmében a teljes takarékszövetkezeti rendszert a bankfelügyelet ellenőrzése alá rendeli. A 168 Óra Online birtokába került levélben a miniszterelnök azt írja: „A kormánynak meggyőződése , hogy egy újjászervezett, a megelőző évtizedek zavaros folyamatait tisztázó, megfelelő pénzügyi háttérrel rendelkező és professzionális irányítással működtetett takarékszövetkezeti rendszer természetes részét adja az új magyar bankrendszernek”.
Orbán kifejti: a kormány sikeresnek ítéli, egyben lezártnak tekinti a takarékszövetkezeti rendszer átalakítását, „kétes ügyletektől való megszabadítását” és feltőkésítését.
„Mi is osztjuk az Ön takarékszövetkezeti rendszer iránti felelősségérzetét” – írja Orbán, aki egyetért Demján Sándorral, hogy a takarékszövetkezeti rendszer nem működhet megfelelő felügyelet nélkül és hogy a felügyelet szempontjából a magyar bankszektornak versenysemlegesnek kell lennie.
Ezért a kormány hétfőn törvényjavaslatot nyújtott be, amellyel a teljes takarékszövetkezeti rendszert a bankfelügyelet ellenőrzése alá rendeli, és megadja a bankfelügyeletnek azokat a jogosítványokat, amelyek garantálják a takarékszövetkezetek biztonságos, jogszerű és átlátható működését.
Orbán Viktor azt is tudatta, a kormány ellenzi, hogy a takarékszövetkezetek további FHB-részvényeket vásároljanak. „Ennek megakadályozására a szükséges lépéseket megteszik” – írta a miniszterelnök.