Többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint autóbalesetben

Évek óta többen halnak meg kórházi fertőzésekben, mint autóbalesetben, a kormány pedig tud a helyzetről, ám nem tesz ellene semmit – erre akarja felhívni a figyelmet az 1001 orvos hálapénz nélkül elnevezésű Facebook-csoport. Ők voltak azok, akik hálapénzellenes nyílt levelükkel kavarták fel az állóvizet tavaly decemberben.

2016. február 23., 08:15

A csoport Facebook-oldalán közzétett

nyílt levélbenegészen elképesztő állítások szerepelnek:

„Vannak kórházak, ahol még a sterilizáló is leállt, a vécét nem lehet lehúzni, a beteget nem lehet elkülöníteni, nem jut tiszta pelenka, nincs fertőtlenítőszer, a vezetők visszamondják a takarítást, mert nincs rá forrás. Előfordul, hogy egy kéztörés ellátása után belehal a beteg a kórházi baktérium okozta bélgyulladásba vagy lélegeztető gépen végzi egy gyermek, mert a mandulaműtét során kórházi, terápiarezisztens kórokozók támadják meg.”

A kórházakban uralkodó borzalmas feltételekről, a kórokozók terjedésének mértékéről a kormány és az állami ellenőrző szervek évek óta tudnak, ennek ellenére nem tesznek semmit – írják a nyílt levélben. Hozzáteszik: ezeket az információkat évek óta titkolják és nem átlátható formában bocsátják a szakma és a nyilvánosság elé.

A nyílt levelet megfogalmazó orvosok öt pontban szedték össze mindazt, ami a helyzet javításához kellene, és felkérték a kormányt, hogy:

  • Bocsásson azonnali, rendkívüli segítséget (pénzügyi forrást fertőtlenítőszerekre, gyógyszerekre és egészségügyi szakszemélyzetet) a kórházi osztályok bakteriális fertőzésének megállításához!
  • Osztályokra lebontva készüljön nyilvános értékelés a WHO szempontjai szerint. Ez alapján készüljön azonnali higiénés cselekvési terv.
  • A kormány biztosítsa az ÁNTSZ függetlenségét, ne tagolja a minisztériumi bürokrácia alá!
  • Hozzák teljes nyilvánosságra a fertőzéssel kapcsolatos adatokat! A szakmai szervezetek részletes, teljes körű tájékoztatása mellett a nem szakértő társadalmat is érthetően informálják!
  • Teljes transzparenciát! Az ÁNTSZ tegyen eleget törvényben meghatározott kötelezettségének, és hozza nyilvánosságra, hogy mely egészségügyi intézmények teljesítik az érvényben lévő minimumfeltételeket!

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.