Titokban ledöntötték a Károlyi-szobrot
– Kíváncsi vagyok, 1944-ben milyen mélygarázs volt a Kossuth téren? - kérdezik meg egymástól egyre többen a parlamenti körüli tér átalakítását látva. Az indok az átalakításra ugyanis az, hogy vissza akarják állítani a '44 előtti állapotot, mélygarázzsal. A múlt héten kivágták a fákat a Károlyi-szobor körül; ma reggel a szobrot is elvitték. Így emlékezik meg a Fidesz-kormány az első demokratikusan megválasztott miniszterelnökről.
Az Egyenlítő blog hozta nyilvánosságra az első képet arról, milyen a Kossuth tér a Károlyi-szobor nélkül. Ilyen.
Nagykárolyi gróf Károlyi Mihály, teljes nevén: Károlyi Mihály Ádám György Miklós (Budapest, 1875. március 4. – Vence, Franciaország, 1955. március 19.) politikus, miniszterelnök, az első magyar köztársasági elnök, emigráns baloldali, másfél évig a Rákosi-rezsim „útitársa” volt.
Gróf Károlyi Gyula miniszterelnök unokatestvére konzervatív arisztokratából vált radikális demokratává és ellenzéki politikusként a Monarchiában fennálló rendszer kérlelhetetlen kritikusává, majd az őszirózsás forradalom és az első magyar polgári demokrácia vezetőjévé, emigrációba vonulva pedig a kisantant, majd a sztálinista Szovjetunió munkatársává. A második világháború után több évtizedes emigrációból hazatérve rövid ideig nagykövet volt, de Rajk László letartóztatásának hatására ismét emigrációba vonult. Bírálói „vörös grófként” szokták említeni - ellentétben a közhiedelemmel, Károlyi nem azért lett "vörös", mert kommunista lett volna, hanem azért, mert a béketárgyalásokon a Monarchia "vörös térképével" próbálta bizonyítani, hogy etnikailag fűrészelik szét a győztes hatalmak az országot.
A Horthy-korszak idején Franciaországban, 1949-től haláláig emigrációban élt.
Kövér megígérte
– Négy év múlva már nem fog a mostani helyén állni a Károlyi-szobor – jelentette ki 2010-ben, a Fidesz hatalomra kerülésekor Kövér László, a Polgárok Házában. 2011. novemberében az
ellenzék tüntetést tartott a szobor mellett, mikor Budapest főpolgármestere, Tarlós István lekapcsoltatta a szobor díszvilágítását, takarékossági okokra hivatkozva.A múlt hét végén elkezdődött a tér átépítésének előkészítése, és a Parlamenttől északra, a Jászai tér felé eső területet lezárták. Itt lesz majd a négy-ötszáz férőhelyes mélygarázs és a látogatóközpont. A munka a közművek felmérésével és régészeti feltárással fog kezdődni, mondta a hétvégén helyszíni sajtótájékoztatóján Bakos Emil, az Országgyűlés Hivatalának gazdasági főigazgatója.
Hogy a Károlyi-szoborral mi lesz, arról Bakos csak annyit mondott vasárnap: elszállításáról időben tájékoztatást adnak. Ennél többet most sem tud senki mondani, válaszolták még csütörtökön is az Indexnek az országgyűlés sajtószolgálatán.
A szobor körüli fákat február végén hirtelen kivágták, ma hajnalra pedig - hogy se az ellenzék, se a média ne készülhessen fel rá - hirtelen elszállították a szobrot is.