Tisztelt Főszerkesztő Úr!

2012. március 2., 11:07

Őszinte megdöbbenéssel olvastuk a 168 Óra 2012. február 23-i számában A Nokia-kivonulás című cikkben Molnár Lászlónak a Nemzeti Külgazdasági Hivatalt elmarasztaló mondatait: „Az egy éve felállított Nemzeti Külgazdasági Hivatal egyetlen aláírt szerződést sem tud felmutatni.” Ez tényszerűen igaz: befektetőkkel szerződés csak az egyedi kormánydöntéssel (EKD) támogatott cégek esetén születik, de természetesen ott a kormány illetékes miniszterei az aláírók. 2011-ben 24, hivatalunk segítségét igénybe vevő nagyvállalat döntött Magyarország mellett, de természetesen erről pénzbeli támogatás híján nem született szerződés.

Molnár László úr a cikkben két projektet emel ki (mind a kettő kínai befektetőhöz kapcsolódik, citromsav-, illetve napelemgyárról van szó) a jelenleg futó kb. 120 projektünk közül, nem tudjuk, miért pont ezeket, mivel a befektetői bizalom erősítése érdekében folyamatban lévő ügyekről nem szoktunk kommunikálni. Nem felel meg a valóságnak az sem, hogy a kormány tagjai (miniszterek, államtitkárok) ne tárgyalnának más országokhoz hasonlóan a fontos befektetőkkel.

Hivatalunk jogköre jelentősen nem különbözik a világ többi befektetési ügynökségének szabályozásától Mauritiustól az Egyesült Királyságig.

Úgy vélem, a 168 Óra szerkesztősége elkötelezett a korrekt és megalapozott információk biztosításában, ezért helyt adhat a HITA képviselője véleményének.

Dr. Rácz Gábor

főosztályvezető
Kommunikációs és Rendezvényszervezési Főosztály
Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA)