Tévéválság

Médiaháború vagy válság dúl az MTV-ben? Medveczky Balázs ügyvezető alelnök az előbbi, a szakszervezetek és a kurátorok egy része az utóbbi kifejezéssel jellemzi a köztévé helyzetét. A „királyi” vezetése szerint a politika bosszúja miatt kényszerül takarékosságra az intézmény, a balkurátorok pedig úgy vélik, a régóta dúló rossz gazdálkodás és az intézkedések halogatása miatt lett nagy a baj. PUNGOR ANDRÁS írása.

2009. október 24., 08:33

Kezdenek eldugulni a kormányzati pénzcsapok: jövőre hétmilliárddal kevesebb pénzt kap a köztévé, és ha a parlamenti többség elfogadja Jánosi György szocialista törvényhozó módosító javaslatát, akkor újabb 2,5 milliárddal csökken az állami utalás. Csak hab a tortán: a kuratórium elnöksége nemrégiben egy 2,4 milliárdos hitelszerződés aláírásához sem járult hozzá.

– Miért hagynánk ki a köztévét a megszorításokból? Eddig is csak öntöttük bele a pénzt. Csupán a tévészékház bérlete évente négymilliárdba kerül – magyarázzák a szocialisták.

Állítólag megüzenték Medveczky Balázsnak: először a milliós bérekből faragjon le, és csak azután kérjen támogatást.

Az új székház plázányi folyosóin szinte elvesznek a munkatársak.

– Itt csak az számít komoly embernek, akinek van szolgálati kocsija – bosszankodik egy tévés vezető.

– Többen még a belépőjüket sem vették át, csak a fizetésüket kapják. Sokaknak nincs munkájuk, a külsősöknek bezzeg jut meló. Elfolyik a pénz – panaszolja egy másik bennfentes.

A tévé vezetői viszont a kormányt okolják a kialakult helyzetért:

„A választási kampány küszöbén vagyunk, az MTV egyértelművé tette, hogy kiegyensúlyozott és korrekt módon akarja informálni a társadalmat. Úgy tűnik, vannak körök, amelyeknek ez nem tetszik” – nyilatkozta Medveczky a Magyar Narancsnak. Az ügyvezető úgy látja, a köztévé körül dúl a médiaháború, amelynek az MTV nem résztvevője, hanem elszenvedője.

Ennyire egyszerű lenne?

Mindenesetre Medveczky visszatámad: az állami pénz elvonása miatt nekilátott a külsős szerződések felmondásának, ennek esett áldozatul például a Nap-kelte és Juszt László műsora.

– A Fideszhez húznak a köztévé vezetői – horkantak fel azonnal a szocialisták.

Ennyire egyszerű lenne?

Sztrájkfenyegetés

– Ha rend van a politikában, akkor a köztévé háza táján sincs gond. Ha zavart a kormánypárt, akkor a bizonytalanságot az MTV is megérzi – elemez a szocialista párt egyik prominense.

Márpedig most baj van, felelőst keres mindenki.

– Válságban van a Magyar Televízió – állítja Lázár András, a tévé szakszervezeteit is tömörítő Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke.

Ő a vezetői és pénzügyi válság mellett szakmai krízist is diagnosztizál. Szerinte a sok külsős cég foglalkoztatása miatt „belső munkanélküliség” alakult ki.

Ellentmondani látszik ennek, hogy Medveczky a takarékossági intézkedéseivel most nagy hirtelen elköszönt félszáz külsőstől.

– Sokakat felháborított az MTV-s vezetők milliós bére – folytatja Lázár András.– A televízió bérköltségének húsz százalékát egy háromszázaléknyi szűk réteg veszi fel, miközben hallani olyan megszorítási elképzelésekről, amelyek szerint megnyirbálnák a kisebb jövedelműek juttatásait. Várhatóan sztrájkbizottságot hozunk létre. Nemcsak az a célunk, hogy tagjaink munkahelyét védjük, hanem azt is meg akarjuk mutatni, mit veszíthet a magyar társadalom a köztévé helyzetének további romlásával.

Lázár András tagja a köztévé civil kurátorait tömörítő „nagykuratóriumnak”.

– Sok tekintetben felelős a kialakult helyzetért a kuratórium elnöke, és megkérdőjelezhető Medveczky Balázs alkalmassága – teszi hozzá.

A Fidesz és a KDNP is régóta kéri: bontsák fel az összes külsős szerződést.

– Elsőként javasoltuk, hogy legyenek nyilvánosak a menedzsmentszerződések és a külső megbízások – magyarázza Balogh László, a KDNP kurátora.

Nemcsak a szakszervezeteknek, hanem a szocialista kurátoroknak is elegük van abból, ami az MTV-nél zajlik. Állítják: csak halogatást, időhúzást látnak.

– A kuratórium tagjaként többünknek nyomasztó az az állapot, hogy miközben felelősséget érzünk a Magyar Televízió működéséért, a testület kívülről nézve tehetetlennek tűnik – kezdi Hábetler Helga, a kuratóriumi elnökség MSZP által delegált tagja. – Tavaly óta hiába mondjuk: rossz koncepciókat tesz le asztalunkra a menedzsment, szigorúbb irányítás kell, muszáj behúzni a féket a pénzköltések miatt. Nem történt semmi.

Hábetler szerint a kuratóriumi üléseken többször elmondták: tarthatatlan, hogy a köztévében tízmilliárdot tesz ki a bérköltség, hogy több külső cég nem számol el szabályosan a közpénzzel, és a kifizetések ennek ellenére is megtörténtek. A felügyelőbizottság is megállapította: elfogadhatatlan a szerződési gyakorlat, például az, hogy utólag kötnek szerződést.

– Tavaly úgy lett pozitív az MTV eredménye, hogy az eredetileg beruházásra szánt konceszsziós díjat is felélték. Érdemi változás nélkül telt el egy év. Idén őszre a normál működés finanszírozhatatlanná vált.

Hábetler Helga úgy látja, az alelnök által meghozott rapid takarékossági intézkedéseket nem a hitelfelvétel elmaradása, hanem a veszteséges gazdálkodás miatt kellett bevezetni. Szerinte ha egy éve lépnek, akkor nem lettek volna a megszorítások olyan drasztikusak és fájdalmasak – mint fogalmaz – „az MTV védtelen és kiszolgáltatott” dolgozói számára.

A kurátor igen eltökélt.

– Akiben nincs meg a kellő akarat, s továbbra is a médiatörvény mögé bújva, hamis jogértelmezésekkel odáz el életbevágó döntéseket, hagyja a közszolgálati televíziót tovább süllyedni, az jobb, ha veszi a kalapját. Magától.

Másképpen látja a kuratóriumi elnökségnek szintén az MSZP-hez köthető vezetője. Czeglédi László szerint a köztévénél már régóta tartanak a megszorítások. Most csak a takarékosság újabb fokozatait léptették be. Részvénytársasággá alakulása után évről évre veszteséges volt a cég. Szerinte ennek az oka a változás rossz előkészítettségében keresendő, hiszen hatástanulmányok sem készültek az rt.-vé alakulásról. A folyamat 2006-ban állt meg. Úgy véli, ez a jó gazdálkodásnak köszönhető.

Feketeleves

Mégis, kinek van igaza?

Nem volt módunk beszélni Medveczky Balázzsal. Először azt a választ kaptuk: bár „nem vagyunk túl baráti médium” (sajnos az idézett bátor köztisztviselő nem sorolta fel, hogy kiket tekint baráti médiumnak, és kiket nem barátinak, ez nagyon tanulságos lett volna, csak hogy el tudjuk helyezni magunkat – A szerk.), de azért utánanéznek, mit tehetnek. Aztán az ügyvezető sok elfoglaltságára hivatkozva ment füstbe a személyes beszélgetés. Maradt az e-mail. Kérdéseinkre az MTV kommunikációs igazgatósága válaszolt:

„Már a negyedik évét zárta szolid nyereséggel 2008-ban a Magyar Televízió. Ezt az eredményt csak úgy tudta elérni, majd megőrizni a vállalat, hogy szakított a korábbi évek gyakorlatával, a veszteséget veszteségre halmozó túlköltekezéssel, és kiadásait a mindenkori bevételekhez igazította.”

A kormányzati elvonások miatt aztán jött a feketeleves:

„A köztévé a külső szerződések felbontása miatt 800-900 millió forint, a műszaki beruházások leállítása az adásbiztonság megóvásával pedig 400-500 millió magtakarítással számol. Javítja a mérleget a bérpótlékok visszavonása, a tanácsadói, kutatói, elemzői, hírügynökségi szerződések felmondása, az utazások leállítása, a reprezentációs költségek minimálisra csökkentése is” – áll a lapunkhoz eljuttatott levélben.

Kiköltöznek-e a pénznyelő székházból?

„A további lépéseket a jövő évi finanszírozási feltételek függvényében kell megtenni” – írta az MTV kommunikációs igazgatósága e-mailben.

Már mindegy

– Medveczkynek mennie kell – morog a Nap-kelte-botrány óta a kuratórium elnöksége.

Pontosabban annak balliberális része. De kiderült: nincs joguk leváltani őt. A médiatörvény szerint erre csak az elnöknek lenne jogosítványa – elnöke pedig nincs a köztévének.
Van törvényes mód az elmozdításomra: vezetőt kell választani” – nyilatkozta Medveczky a Magyar Narancsnak.

Csakhogy elnökválasztással többször is próbálkozott a kuratórium – eredménytelenül. Hol a pártdelegáltak, hol a civil kurátorok miatt vérzett el a konszenzusosnak tűnő jelölt.
Így az alelnök, vagyis Medveczky maradt a televízió vezetője.

Az ügyvezető mintha önállósította volna magát. Tavaly óta tart a huzavona: ő nem tekinti munkáltatójának a tulajdonost, vagyis a magyar államot képviselő kuratóriumot. Még munkaszerződését sem mutatta meg a testület elnökének, hiába kérte a papírt Czeglédi László.

Sőt, a Nap-kelte-botrány idején figyelmen kívül hagyta az elnökség többségének határozatát, amely szerint jogellenes volt felmondani Gyárfásnak, és a reggeli műsornak folytatódnia kell.

Medveczky úgy érvelt: a törvény szerint neki nem munkáltatója a kuratórium, jogosítványait csak az elnök vonhatja el.

Aki nincs. De miért nem csapott az asztalra a kuratórium?

„Az MTV Zrt. alapító okiratát egyébként az MTV Közalapítvány állapítja meg. Nincs tehát semmi akadálya annak, hogy a kuratórium bármikor módosítsa, kiegészítse a helyettesítő alelnökre vonatkozó rendelkezéseket” – írta Lánczos Vera jogász az Élet és Irodalomban. Szerinte nem a joggal, hanem annak alkalmazóival van a baj.

Cselekvés és elnök híján hosszúra nyúlik az átmeneti állapot.

Balogh László KDNP-s kurátor szerint a médiatörvény alkotóinak szándéka az volt, hogy a kuratórium ne vehesse át a menedzsment jogait, mert akkor beavatkozhatna a műsorkészítésbe is. A cég ügyvezetőjének beszámolási kötelezettsége van, ennek heti rendszerességgel eleget is tesz. Szerinte minél előbb elnököt kellene választani, de nem úgy, mint legutóbb, amikor a szocialisták rájuk akarták erőltetni a jelöltjüket.

– Egyértelművé kell tennünk az alá- és fölérendeltségi viszonyokat – mondja Czeglédi László, a kuratórium elnöke. – Nem tartható az az exlex állapot, hogy az alelnöknek több joga legyen, mint egy elnöknek!

De miért nem léptek tavaly március, Medveczky kinevezése óta?

– Mit tudunk tenni? Az Országgyűléshez, az ügyészséghez, az ellenőrző testülethez fordultunk. Jogállami keretek között keressük a megoldást.

– Miért nem fordultak munkaügyi bírósághoz?

– Nem hiszem, hogy ez lenne a jó megoldás. Egyébként, ha az alelnök az elnököt helyettesíti, akkor nem munka-, hanem megbízási jogviszonyról beszélhetünk – válaszolja Czeglédi.

Így marad minden a régiben. Elvégre közel vannak az országgyűlési választások.

Már minden mindegy. Minden?

– Medveczky mindig aranyos figura volt. Csak amióta vezető lett, kezdett megkeményedni a tekintete – jellemzi főnökét egy tévés vezető.

Medveczky „mezei” felvételvezetőből küzdötte fel magát a digitális átállásért felelős igazgató székéig. Pályája csúcsára akkor jutott, amikor tavaly márciusban a TV 2-től a köztévébe igazolt – a Gál J. Zoltán volt kormányszóvivő baráti köréhez tartozó – Rudi Zoltán elnöksége. A kuratórium nem tudott új elnököt választani, kellett tehát valaki, aki eligazgatja a tévét. A leköszönő főnök egyik utolsó intézkedésével Medveczkyt ügyvezető alelnökké léptette elő. A kinevezésre a kuratórium elnöksége is bólintott.

Hogy miért éppen Medveczky?

– Mert jó munkát végzett digitális igazgatóként – válaszolja az MTV egyik bennfentese.

– Mert Rudi olyanokkal akarta körülvenni magát, akik nem szúrják hátba – magyarázza a köztévé másik belső embere.

És ahogy kell: az exelnök sem maradt munka nélkül. Medveczky rövidesen egy frissen létrehozott igazgatóság élére kinevezte Rudi Zoltánt.