Táskás ember – Ki blöfföl a Kertész-ügyben?

Blöffnek nevezte a vádakat és megvédte kabinetfőnökét Orbán Viktor, ezzel jelezte, aki Rogán Antalt támadja, ellene visel háborút. Pedig az ellenzék Rogánt jó ideje össztűz alatt tartja urizálása, hazugságai, furcsa üzleti kapcsolatai miatt. Legutóbb ügyvéd barátja miatt kellett magyarázkodnia a propagandaminiszternek, valaki a jobbkezéről szóló indexes cikket úgy akarta hitelteleníteni, hogy annak megjelenése előtt a szerkesztőségekbe valótlan híreket juttatott el. Egyesek Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztert látják a Rogánt ért támadások mögött, pedig neki sem jöhet jól a riválisa elleni attak. Sőt még az itthon dolgozó elhárítókat felügyelő Pintér Sándor belügyminiszternek sem.

2016. november 18., 07:12

Szerző:

– Meddig védi még ezt a fiút? – kérdezte atyáskodóan Harangozó Tamás Orbán Viktor kormányfőtől a parlamentben. A szocialista képviselő Rogán Antalra, a miniszterelnöki kabinet vezetőjére utalt, aki riválisa, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter mellett ült a patkóban. Rogán sápadtnak tűnt. Nem szólt senkihez, mobilját szorongatta.

Most ő a leggyengébb láncszem a kormányban. Feltűnően sok támadási felületet hagy. Hol hétszázezret érő táskájáról, helikopterezéséről, hol változó méretű Pasa parki lakásáról, állítólagos dubaji útjáról, hol meg a letelepedésikötvény-bizniszben betöltött szerepéről írnak az újságok. Máskor meg arról, hogyan tagad le, majd ismer be bizonyos tényeket. Jó célpont. Hétfőn az LMP, az MSZP, a Jobbik miat­­ta vonta felelősségre a miniszterelnököt. Szilágyi György jobbikos képviselő a felszólalás hevében ezt mondta Orbán Viktornak: – Nem Rogán Antalról beszélünk, hanem az ön felelősségéről!

A kormányfő belekapaszkodott a mondatba, kibújt a szög a zsákból, vágott vissza, és színpadiasan elnézést kért Rogántól, amiért miatta őt támadják.

roganmti MTI/Kovács Tamás

Legutóbb az verte ki a biztosítékot, hogy az Index a Rogán jobbkezének tartott Kertész Balázs ügyvédről megírta, titokzatosan viselkedik, fotói eltűnnek a netről, letagadják a barátai, üzletfelei. Videót közöltek arról, hogy Rogán felkeresi Kertészt annak Aulich utcai irodájában. Kettejük neve a K&H-botrány idején került rá egy állítólagos feljegyzésre, az Index által hivatkozott dokumentum szerint Kertész intézi Rogán „csúszópénzekkel kapcsolatos ügyeit”.

A portál közölt egy másik videót is, amelyen az Aulich utcai iroda előtt a grúz exminiszterelnök beszélget egy erőműprojektről, és elhangzott az Eximbank neve is. Az Index szerint a külügy tud is egy grúz erőműprojektről, de állítja, Kertész az Eximbankkal nem áll jogviszonyban. A lap viszont megjegyzi, a bank vezérigazgató-helyettese Puskás András volt belvárosi alpolgármester, aki Rogán és Kertész mellett a trió harmadik tagja. Rogán a lapnak először tagadta a találkozókat, majd közölte, csak kávézgattak Kertésznél.

A cikk állításait nem csak utólag próbálták hitelteleníteni. Egy héttel az írás megjelenése előtt szinte valamennyi közéleti szerkesztőségbe eljutott az az információ, miszerint Kertészt, Rogán táskás emberét több száz millió forinttal tetten érték. Egyedül a Vasárnapi Hírek jelentette meg a hírt, amely nem volt igaz. Előzőleg a 168 Óra azt a fülest kapta, hogy a rendőrség éppen házkutatást tart Rogán ügyvédjének irodájában. Ellenőriztük, ez is hazugság volt. Nem írtunk róla, mint ahogy a Heti Válasz és az Index sem. Juhász Péter, az Együtt politikusa, Rogán ellenfele meghirdetett egy sajtótájékoztatót, de az utolsó pillanatban ő is behúzta a kéziféket.

 MTI/Kovács Tamás Egy kép az Index videójából

Kinek állt érdekében, hogy hamis információk terjedjenek?

A Vasárnapi Hírek cikkére a miniszterelnöki kabinetiroda így reagált: Juhász Péter „hazugsággyárához” az elmúlt napokban több magyar sajtótermék is asszisztált, ezért a hazugságok terjesztői­­vel szemben Rogán Antal büntetőfeljelentést tett.

– Minden egyes támadással erősítik őt, ehhez jó munkát kívánok – válaszolt cinikusan Orbán az őt faggató ellenzéki képviselőknek a parlamentben. Jelezte, ő nem ma kezdte a pályát, tudja, mire megy ki a játék, a Rogán ellen irányuló támadássorozat csak blöff, gyermeteg hazugság.

Sokan azt feltételezték, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője azért van folyamatosan kereszttűzben, mert Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter adta ki rá a lőparancsot. Parlamenti képviselők között már régóta terjed a pletyka: éppen az Orbánnal összekülönbözött Simicska Lajos tesz azért, hogy a miniszterelnök mellől kilőjék egyik vagy másik emberét. Kormányzati forrásaink árnyalják a képet. Szerintük Lázárnak nem érdeke az, hogy ellehetetlenítse Rogánt, hiszen azzal saját kabinetjét is gyengítené. De kettejük konfliktusa valós, még ha – állítják a két politikus kapcsolatára rálátók – az nem is akkora, mint a kívülállók feltételezik.

A feszültség a két kormányzati erős ember között arra az időre nyúlik vissza, amikor Orbán még csak tervezte, hogy Lázár riválisát a kormányba emeli. A miniszterelnök gyakran él az oszd meg és uralkodj eszközével, embereit ha­­sonló feladatkörökkel bízza meg, ők meg semlegesítik egymást, így egyik sem tud túlnőni a szerepén, nem veszélyeztetheti Orbán hatalmát. Rogánt propagandafeladatokkal eredetileg a Miniszterelnökséghez akarta rendelni, de a hódmezővásárhelyi polgármesteri székből kormányzati szerepbe feljutó Lázár ezt nem nézte jó szemmel. Jelezte, ha Rogán jön, ő megy. Úgy okoskodhatott: ha Rogán hibázik, illetve valamilyen vélt vagy valós stiklije napvilágra kerül, feljebbvalójaként ő viheti el a balhét. Utólag kiderült, jól kombinált. Most Rogán közvetlen felettese maga a miniszterelnök, így hétfőn Orbánnak kellett helytállnia a kabinetfőnöke miatt.

A Fideszhez közel álló Pesti Srácok portál – egy internetes blog elemzésére utalva – azt sugallta, hogy az Index legutóbbi cikke mögött titkosszolgálati szál is lehet. Ezt a cikk írói kommentben tagadták, jelezték, egy „médiamunkás” készítette a videófelvételeket, de egyelőre háttérben akar maradni. Arra a felvetésre, miképp lehetséges, hogy véletlenül kiszúrták Rogánt, amikor Kertészhez indul, úgy reagáltak, azt vették észre, hogy a város közepén az érintettek mindig ugyanabban az időpontban szoktak találkozni.

Persze nem az a legfontosabb kérdés, segített-e valamelyik titkosszolgálat az újságíróknak, hanem az: Rogán miért találkozott titokban Kertésszel, valóban kávézgatott vele, mint egy régi ismerőssel, vagy a magánirodában állami üzleteket készítettek elő? Vajon a grúz üzletemberek valóban erőművet akartak építeni, amihez Rogánék segítségét kérték? Létezett-e a grúz erőműprojekt terve? És ha igen, profitálhatott-e abból a propagandaminiszter és köre? Szél Bernadett, az LMP társelnöke erről kérdezte Orbánt a parlamentben, de nem kapott választ.

A kormányfőnek azonban nemcsak egy sakkbábuja került veszélybe: bár megszokhatta már, hogy legszívesebben Rogán fejét venné az ellenzék, az Információs Hivatalt felügyelő Lázár János és az Alkotmányvédelmi Hivatalért felelős Pintér Sándor belügyminiszter is kényelmetlen helyzetbe kerülhet. Előbbi szolgálat külföldön, utóbbi idehaza végez elhárító, információszerző tevékenységet.

Fotó: MTI Fotó: MTI

Vajon a grúz exkormányfő mit keresett Rogán jobbkezénél, Kertész Balázsnál? Magánbiznisz zajlott a háttérben? Figyelmeztettek-e erre a szolgálatok? Az utóbbi időben nem ez az első ügy, amelyben megkérdőjelezhető a titkosszolgálat szerepe. A bőnyi rendőrgyilkosság ügyében feltűntek orosz követségi emberek, akik korábban a gyilkossággal gyanúsított újfasiszta Győrkös Istvánnal gyakorlatoztak, airsoftoztak. Vajon mit tett az Alkotmányvédelmi Hivatal az oroszok egyre erősödő térnyerése ellen? Nem tudni azt sem, miként kaphatott vízumot és üzletelhetett szabadon Magyarországon az FBI által körözött, terroristák támogatásával hírbe hozott szaúdi üzletember, és miként lehetséges, hogy Pharaon cége Orbán Viktor házának szomszédságában vásárolt ingatlant. Jelezte-e a titkosszolgálat, hogy nem tiszta az arab férfi, vagy szemet hunyt? Nehéz eldönteni: ezekben az ügyekben „rés van a pajzson” és/vagy a szolgálatok működését felülírta a politika?

Az Index mindezt megfejelte azzal, hogy megírta, tizenkét évig volt a Soros György által alapított, civil szervezeteket támogató pénzosztó szervezet, az Open Society Foundations programmenedzsere az a grúz bankár, aki szerepelt az általuk közzétett egyik, Aulich utcában készült videóban. A lap utalt arra, hogy Lázár korábban azt mondta, titkosszolgálati jelentések készültek a Soros-féle magyarországi befolyásolási kísérletekről. Azt kérdezték az Információs Hivatalt felügyelő Lázár János minisztertől, indítanak-e vizsgálatot az ügyben. Eddig nem érkezett válasz.