Tarlós "elhajtotta őket" - emiatt robbant a botrány

Kocsis István BKV-vezérigazgató vétlen áldozat lehet abban a játszmában, amely ezúttal nem is a BKV-ról, hanem Tarlós István főpolgármester és a Fideszhez kötődő üzleti érdekcsoportok közti vitáról szól - értesült a Népszava.

2010. november 13., 15:07

A napilap szerint a párton kívüli városvezető visszautasított bizonyos üzleti együttműködésre vonatkozó kéréseket, emiatt igyekeznek most őt gyengíteni, például az Alstomot vagy a BKV-t érintő hatósági döntéssel. Az utóbbi témában Kocsis által írt sms, illetve Tarlós közleménye közti ellentmondás miatti balhé csak a jéghegy csúcsa.

Az egész akció és annak időzítése legalábbis különös - vélekedett Tarlós István főpolgármester tegnap a BKV bizonyos működési engedélyeit felfüggesztő hatósági döntésről. Az utóbbi napokban egyre nagyobb botránnyá vált a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) valóban nehezen érthető döntése, amellyel felfüggesztette a BKV több működési engedélyét. Mivel a hatóság egyúttal fél évre ideiglenes engedélyeket adott ki, így minden BKV-járat ugyanúgy közlekedik Budapesten, mint azelőtt, az igazi botrány nem is ebből lett. Hanem abból: a szakhatósági határozatok szövege, továbbá a Kocsis István BKV-vezérigazgató által a városvezetőnek küldött sms-üzenet tartalma más, mint Tarlós nyilatkozatáé.

Míg az NKH által hétfői dátummal kiadott határozatok csak a Libegő valamint a helyi- illetve elővárosi vasúti személyszállítás működési engedélyéről szóltak, Kocsis sms-e pedig ennek megfelelően a BKV "valamennyi vasúthatósági működési engedélyéről", a főpolgármester keddi közleménye már az egész BKV működési engedélyéről. Bár a jelek szerint utóbbi közlés volt félreértés, Tarlós a csütörtökön a BKV-nál és a Városházán is megindított belső vizsgálat után tegnap azt közölte: napokon belül eldől, az ügynek milyen következményei lesznek. Mint mondta, "felmerült az a kérdés, hogy Kocsis István vezérigazgató maradhat-e a posztján".

Az NKH eközben a

Népszava kérdésére továbbra sem adott egyértelmű választ arra, a BKV-nál pontosan mit érint döntésük. Tarlós István is úgy fogalmazott egyébként tegnap, hogy "a hatóság döntése nem minden szempontból érthető". Már csak azért sem, mert az NKH arra hivatkozott, hogy a BKV a "pénzügyi teljesítőképességgel kapcsolatos követelménynek" nem felel meg. Tette ezt néhány héttel azután, hogy Tarlós megállapodott Orbán Viktor kormányfővel a BKV-nak - a Bajnai-kormány kötelezettségvállalása alapján már július óta járó - 12,5 milliárd forint állami támogatás átutalásáról. (Ezt a hatóság döntése után, szerdán kormányhatározat is megerősítette - a szerk.) Jelzésértékű, hogy az elmúlt években a BKV volt ennél sokkal rosszabb pénzügyi-gazdasági helyzetben is, mégsem hoztak ilyen határozatot.

A kérdőjelek ellenére úgy tűnik, Kocsis István széke az érdemi következményekkel nem járó helyzet miatt valóban inog. Ha végül menesztik, a BKV-vezér vétlen áldozata lehet egy olyan politikai játszmának, amely ezúttal nem is a BKV-ról szól - értesült lapunk. A háttérben ugyanis információink szerint a főpolgármester és a Fideszhez kötődő üzleti érdekcsoportok közti vita állhat. A Népszava tudja, a párton kívüli, de a Fidesz-KDNP színeiben nyert városvezető visszautasított bizonyos üzleti együttműködésre vonatkozó kéréseket, emiatt igyekeznek most őt pozíciójában gyengíteni, például a BKV-t vagy az Alstom-metrókocsikat érintő hatósági döntéssel. A hírek szerint Tarlóst már az önkormányzati választás másnapján megkeresték a jobboldalhoz közel álló üzleti körök, "lehetőségek" után érdeklődve. Ám Tarlós "elhajtotta őket", mert kételkedett abban, hogy szándékaik tisztességesek-e.

Maga a jelenség egyébként nem új keletű. A fővárosi gazdasági-politikai viszonyokat évtizedek óta ismerő források az elmúlt ciklus botrányaira emlékeztettek, megjegyezve, hasonló vállalkozói réteg a Fidesz környékén is megtalálható. A napilap értesülései szerint az üzletemberek a tavaszi választások után is szinte azonnal felbukkantak a győztes Fidesz körül, ahogy az októberi eredmény után a fővárosban. Egy forrás szerint "ideológiamentesen bárkit megkeresnek, aki öt forint előnyt ad nekik."