Támadott a CÖF, de maga esett bele
Valószínűleg meglehetősen nagy homály uralkodik a CÖF fejében a magyar közélet működéséről. Erről tesz tanúbizonyságot hétfőn az a levél, amelyet az Orbán-kormány kedvenc civil szervezete küldött az Indexnek, és amelyben közérdekű adatigénylésre hivatkozva azt firtatja, az Indexnél ki mennyi fizetést kap, mennyi megtakarított pénze van, de érdekli az is, milyen pályázatokat nyert el, és milyeneket írt ki (sic!) a portál.
Fotó: Népszabadság/Móricz-Sabján Simon
A CÖF a levélben az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvényre – az infotörvényre – hivatkozva kéri az adatokat, a dolog szépséghibája csak az, hogy a jogszabály világosan kimondja, hogy a közérdekű adatnak „az állami vagy helyi önkormányzati feladatot, valamint jogszabályban meghatározott egyéb közfeladatot ellátó szerv vagy személy kezelésében lévő és tevékenységére vonatkozó vagy közfeladatának ellátásával összefüggésben keletkezett, a személyes adat fogalma alá nem eső, bármilyen módon vagy formában rögzített információ vagy ismeret" számít, az Index viszont sajtóorgánumként aligha ilyen feladatot lát el.
Az infotörvényt amúgy az újságírók használják, amikor máshogyan nem tudnak megszerezni közérdekű adatokat. Az Átlátszó is a jogszabályra támaszkodott, amikor megkérdezte a CÖF-öt a működéséről. Az egészet amúgy a Magyar Hírlap kezdte, amely civil szervezeteknek juttatta el a tíz pontból álló kérdéssort.
A CÖF-nek valószínűleg fáj, hogy nemrég kiderült, 508 millió forintot kapott a Magyar Villamos Művektől – többet, mint amekkora állami támogatásban a két vezető ellenzéki párt, az MSZP (476 millió), illetve a Jobbik (427 millió) részesült –, és ezért támadott rá az Index mellett a 444-től a TASZ-ig mindegyik független sajtóorgánumra és civil szervezetre.
Az Index egyébként egy magánpénzből működő részvénytársaságként működik. Mi következik az Index után? A Tesco? Az Ikea? – firtatta cikkében a portál.