Sztrájkra készülnek a ferihegyi reptér dolgozói, óriási az elvándorlás az alacsony bérek és a brutális munkaidő miatt
Munkabeszüntetés lassíthatja a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér forgalmát, mivel a több hetes tárgyalás után sem tudott a szakszervezet megállapodni a dolgozók béremeléséről – írja az mfor.hu.
A Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) elnöke a portálnak elmondta, hogy a dolgozók bére hosszú évek óta alig változott. Csorba Attila közölte, hogy a Malév GH Zrt-nél 2013–2014 táján 25 százalékkal csökkentek a bérek. Akkor a fizetések későbbi emelésére tett ígéretet a cég, de ez azóta sem történt meg.
A szakszervezet úgy látja, hogy annyira alacsonyak a bérek, és olyan mértékű a dolgozói elvándorlás, hogy nem maradt más eszközük, mint a sztrájk.
Állítása szerint a dolgozók túlterheltek, a jegykezelőknél pedig egy év alatt körülbelül 200 ember fordult meg ebben a munkakörben. Ráadásul közülük mintegy 30 alkalmazott a közelmúltig a garantált bérminimumot sem kapta meg.
A szakszervezet többek között az alábbiakat követeli:
- minimum 15 százalékos bérfejlesztés,
- elviselhető munkaidő-beosztás, tervezhető szabad és pihenő napok, élhető családi, magán-élet,
- a munkakezdések közti minimum 11 órás pihenőidők biztosítása,
- tiszta, rendszeresen takarított és megfelelő méretű pihenő és szociális helyiségek biztosítása,
- megfelelő forma- és munkaruha biztosítása, a munkavállalók kompenzálása a saját pénzből vásárolt egyenruhákért,
- olyan kiszolgáló eszközök alkalmazása, amelyek – a jelenlegiektől eltérően – a munkavállalók testi épségét, egészséget megóvják.
Csorba szerint másfél hónapja zajlanak az egyeztetések, de eddig nem sikerült megegyezni. A 15 százalékos béremelésből semmiképpen nem akarnak engedni, mert a szakszervezett álláspontja szerint ez lehet az első lépés, hogy megálljon a munkaerő-elvándorlás.
Csorba Attila közölte, hogy a Malév GH-nál körülbelül 250 dolgozó érintett egy munkabeszüntetésben.
