Szijjártó Péter az OECD-től kért segítséget az OTP ukrajnai listázása miatt

A magyar kormány arra kéri a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetet, hogy lépjen fel annak érdekében, hogy Ukrajna eltávolítsa a jogszabályt nem sértő OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listájáról.

2023. június 7., 16:29

Szerző:

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be az OECD miniszteri tanácsának ülésén, hogy az ukrajnai háború hatásai a közvetlen szomszédságban nagyon súlyosak, ráadásul magyar emberek is esnek áldozatául a harcoknak.

„Ez abszolút tisztességtelen, nincsen köze a valósághoz, a bank nem sértett meg semmilyen ukrán vagy nemzetközi szabályt” 

– mondta, ezért felkérte az OECD-t, hogy lépjen fel az eltávolítás érdekében.

Majd figyelmeztetett, hogy a pénzintézet listán tartása akadályokat, kihívásokat fog jelenteni az Ukrajnával folytatott fokozott együttműködés szempontjából.

Korábban írtuk, miszerint az ukrán nemzeti korrupciómegelőzési ügynökség (NAZK) a magyar OTP Bank Groupot a nemzetközi háborús szponzorok listájára helyezte, amiért a pénzintézet továbbra is együttműködik Oroszországgal. A minősítés tényét az OTP Csoport is megerősítette, de szerintük minden nemzetközi szankciós intézkedést és helyi törvényi előírást betartva működik a bank valamennyi piacán, így Oroszországban is.

A magyar bank továbbra is tevékenységet fejt ki Oroszországban és egy olyan hitelezési jogszabály rendelkezései szerint jár el, amelynek alanyai a Donyeck és Luhanszk megyei orosz hatóságok – állítja a NAZK. Illetve az OTP kedvező feltételek mellett nyújt hiteleket az orosz hadsereg tagjainak, ideértve a fizetési halasztás lehetőségét kölcsöntörlesztés során, emiatt háborús szponzornak minősül.

Az ukrán nemzeti bank korábban azzal a követeléssel fordult az OTP Csoporthoz – amely több mint ötszáz millió dolláros érdekeltséggel rendelkezik Ukrajnában –, hogy távozzon az orosz piacról.

(Kiemelt képünk: Budapest, 2021. március 25. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Siemens Mobility Kft. beruházásáról tartott sajtótájékoztatón a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2021. március 25-én. Állami támogatással 3,3 milliárd forintos fejlesztésbe kezd Budapesten a Siemens Mobility. A kötöttpályás közlekedés digitalizációját támogató projekt szeptember végéig 120 munkahelyet teremt a közlekedéstechnikai vállalat kutatási-fejlesztési részlegében. MTI/Soós Lajos.)