Százötven millió jut ötvenegy romára

Megyei információ | A cigány kisebbségi önkormányzatok kezdeményezésére július 15-től két éves roma integrációs és foglalkoztatási program indul Komárom-Esztergom megye nyolc településen. A résztvevők az önkormányzatok intézményeiben kapnak munkát - írja a .

2010. július 15., 19:19

A romák munkaerőpiaci integrációját segítő projektet a három együttműködő szervezet képviselője, Zimmermann József, a Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ főigazgatója, Popovics György, a Komárom-Esztergom megyei közgyűlés elnöke és Vörös István, a Komárom-Esztergom Megyei Cigány Kisebbségi Önkormányzatok Szövetségének elnöke mutatta be szerdán a tatabányai megyeházán. A programot a megyei cigány kisebbségi önkormányzat kezdeményezte. Mintájául egy veszprém megyei kísérlet szolgált, mely már több megyében is követőkre talált, és az Állami Foglalkoztatási Szolgálat figyelmét is felkeltette.

A két éves Komárom-Esztergom megyei program július 15-én indul, és ötvenegy általános, illetve középfokú végzettséggel rendelkező, magát romának valló regisztrált álláskereső vesz részt benne. Kisebbik részük, tizenegyen fél éves képzés után közösségfejlesztési és foglakoztatásszervezési munkát végeznek majd a cigány kisebbségi önkormányzatoknál. Többek között felmérik az adott településen a roma közösség oktatási, foglalkoztatási, szociális és egészségügyi helyzetét. Segítenek a kisebbségi önkormányzat programjainak szervezésében és lebonyolításában. Megismertetik a roma lakossággal a munkaügyi központ szolgáltatásait, és az önkormányzat igényei szerint mozgósítják őket a közfoglalkoztatási programokra. A veszprém megyei tapasztalatok szerint munkájuknak maradandó eredménye lehet a települések életében.

A résztvevők döntő többsége három hónapos képzés után személyi, illetve intézményi segítő feladatokat lát el a helyi önkormányzatok igényei szerint. A nők takarítói és gyermekfelügyelői munkát, a férfiak pedig parkgondozói és épületkarbantartói feladatokat kapnak. A program végén a megyei cigány kisebbségi önkormányzat segít állást találni a résztvevőknek. Az önkormányzatok már jelezték, ha a kezdeményezés sikeres lesz, később is szívesen foglalkoztatják őket, ezeket a munkaköröket ugyanis egyébként is betöltenék.

A projekt teljes költsége 150 millió forint. A képzés költségét a regionális munkaügyi központ biztosítja. A résztvevőket az önkormányzatok nem minimálbéren, hanem piaci fizetéssel fogalkoztatják, de a munkaügyi központtól 100 százalékos bérköltség-támogatást kapnak.