Százmilliókért vehetnek meg Tarlósék egy csömöri bányagödröt

A Fővárosi Önkormányzat hulladéklerakót szeretne vásárolni, hogy kiváltsa a Dunakeszin lévő lerakót, amelynek év végén lejár a működési engedélye, ráadásul hamarosan megtelik. Csakhogy a szocialisták szerint Tarlósék a piacinál nyolc-kilencszer magasabb áron, több mint 680 millió forintért akarják megvenni az e célra kinézett csömöri bányagödröt.

2013. április 16., 18:39

A Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. (BFVK) által korábban készített értékbecslés () két árat is megadott a csömöri önkormányzat tulajdonában lévő egykori bányatelekre. Ennek értéke a piaci összehasonlító módszer alapján 161 millió forint, forgalom közbeni értéke (amelyet egy jól jövedelmező szemétlerakó alapján kalkuláltak) viszont már 682 millió forint.

A Fővárosi Közgyűlés MSZP-s tagja, Tüttő Kata szóvá tette, hogy ez az értékbecslés számtalan sebből vérzik, és levetette az azt tartalmazó előterjesztést a napirendről.
Ezután készült egy igazságügyi szakértő által jegyzett felülvizsgálat, amelynek jegyzőkönyvéből az derült ki, hogy az értékbecslő elvetette az első felmérés során megállapított 161 milliós árat, és (ugyancsak piaci összehasonlítással, de eltérő mintával dolgozva) mintegy 682 millió forintos árat állapított meg. Az összeg szinte forintra megegyezik az első értékbecslésben megadott „drágább verzióval”. Tüttő Kata szerint ez a második dokumentum sem áll meg, véleménye szerint ugyanis teljesen megkérdőjelezhető módszertannal hozták ki ezt a 682 milliós összeget.

– Képviselőként úgy gondolom, ha a Fővárosi Önkormányzat a vevő, akkor alapvető érdek, hogy minél olcsóbban jussunk hozzá az ingatlanhoz – mondta a politikus a 168 Óra Online-nak.
– A dolog nem úgy néz ki, hogy az állam saját magától megveszi a telket, ez nem az az eset, amikor egyik zsebemből a másikba teszem a pénzt, mert a túl magas vételár is a fővárosiakat terheli. Ráadásul egyik szakértői anyag sem szerepeltette a lerakó azon költségeit (megtérülés, kialakítási költség), amelyek egy idő után ugyancsak beépülnének majd a szemétdíjba.

Tüttő Kata szerint a felülvizsgálatot elvégző szakértő a BFVK „házi igazságügyi értékbecslője”, akit a jelenlegi városvezetés rendszeresen foglalkoztat. – Ez persze nem probléma, ám a függetlenségét számomra némileg megkérdőjelezi – jegyezte meg a politikus.

A probléma nem is itt kezdődik, hanem ott, hogy az igazságügyi szakértő által készített jegyzőkönyv olyan négyzetméterárakkal számol, amely a szocialisták szerint teljesen irreális. A jegyzőkönyv ugyanis budapesti termőterületek értékéből próbálja kikövetkeztetni egy csömöri bányatelek értékét.
– Az országban található legdrágább (nem átminősítés előtti) termőföld négyzetméterenként legfeljebb 700-800 forint. A szakvélemény erre kihozza, hogy a termőföldnek 6800 forint négyzetmétere, ami inkább már egy építési telek árával vetekszik. Azt sem értem, miért budapesti példákat hoz, amikor Csömörről van számtalan kontrolladat az interneten. A módszertanát nem indokolta meg rendesen. De a leggyanúsabb az volt, hogy szinte forintra ugyanazt az árat hozta ki végeredménynek egy teljesen más módszertan alapján, mint amit az első értékbecslés javasolt – mondta Tüttő Kata.

A politikus ugyanakkor nem gondolja, hogy az egész ügy mögött ingatlanmutyi állna:
– Ami nekem fontos, képviselőként, a leendő tulajdonos képviselő-testület tagjaként, hogy tudjam, mi az az összeg, amiért a fővárosnak megéri megvásárolni ezt az ingatlant. Ezt az értékbecslést a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-nek kellett volna elkészítenie, amelyik tisztában van a lerakási díjakkal és a tonnánkénti szállítási költségekkel is. A lerakó alternatívája, hogy a környéken működő piaci (tehát nem állami) lerakók díjait kell alapul venni, vagy az állami tulajdonú lerakókba való szállítás költségeit.
Ellenzéki képviselőként, akinek nincsenek meg a pontos háttéradatai, számomra az igazságügyi értékbecslésnek olyan közhiteles adatnak kellene lennie, amely igazolja, hogy az előterjesztő állítása helyes. Az előállított értékbecslések alapján számomra a jövőben elém kerülő hasonló dokumentumok hitelessége is alapvetően megkérdőjeleződött.