Százezres juttatások a minisztériumokban
A válság miatt szinte mindenütt megszorításokkal kell számolni a munkavállalóknak. De vannak olyan szerencsések, akiknek “ ölébe pottyan” sok száz ezer forint, anélkül hogy plusz teljesítményt kellett volna felmutatniuk. Sajtóhírek szerint a több minisztériumban átlagosan több száz ezer forintos jutalmakat kaptak a köztisztviselők
Világszerte kormányzati megszorítások kísérik a válság kezelését, a lehető legyorsabb kilábalás érdekében. A magyar kormány is számos intézkedést vezett be ennek érdekében. A nyugdíjasok számára az év első felében még kipostázták az 13. havi nyugdíj időarányos részét, de a második részt már nem fogják megkapni. Ugyancsak a válság miatt változtattak a szociális rendszeren: a gyes, a gyed már soha nem lesz az, ami évtizedeken keresztül volt. De megszűnt a családok szociálpolitikai támogatása is, lakásépítés és vásárlás miatt. Bevezetik az ingatlanadók az állami bevételek növelése miatt. Miközben már kétszámjegyű a munkanélküliségi ráta. Szinte nincs olyan terület, ahol ne szorítanának az eddigi feltételeken, körülményeken. Kivétel azért akad.
Sajtóhírek szerint több minisztériumban és a Miniszterelnöki Hivatalban a köztisztviselőknek nem kellett túlórázni, sem plusz teljesítményt nyújtaniuk ahhoz, hogy sok százezer forintot tehessenek zsebre – a fizetésükön kívül. Az Index, az Origó és a Blikk információi szerint a honvédelmi, a környezetvédelmi, a agrár és az oktatási minisztériumban nem osztogattak adómentes juttatásokat.
Hat minisztériumban és a Miniszterelnöki Hivatalban (MEH) azonban üdülési csekket, különböző cafeteria juttatásokat kaptak a köztisztviselők az egyébként is járó jövedelem kiegészítések mellett, összességében közel egy milliárd forintért.
A MEH-ben átlag 393 ezer forintot kaptak a köztisztviselők
A Miniszterelnöki Hivatalban 393 ezer forint járt átlagosan a közszolgáknak, összesen 287 millió forint értékben.
Őket követik az Önkormányzati Minisztérium dolgozói, akik mindkét miniszterüktől bőkezűen kaptak a béren feli juttatásokból. Gyenesei István és Varga Zoltán együttesen átlagosan háromszázhúsz ezer forintnyi utalvánnyal honorálta a minisztériumi köztisztviselők lojalitását. A szétosztott utalványok 137 millió forintot értek.
Valamivel kevesebbet, 283 ezer forintot vihettek haza mai nevén a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium közszolgái két vezetőjük - a jelenlegi kormányfő - Bajnai Gordon és Varga István vezetése idején. A plusz juttatások értéke elérte a 107 millió forintot.
A Külügyminisztérium mindkét minisztere Göncz Kinga és Balázs Péter is ugyanazt a gyakorlatot követte, mint a többi tárca vezetője. Ketten együtt több mint 200 ezer forintot utaltak ki a külügy közszolgáinak, majd 370 milliós össz értéken.
“Csak” 180 ezer forint külön juttatás járt a Székely Tamás irányította Egészségügyi Minisztériumban, “csupán” közel 37 milliós kiadással.
A Pénzügyminisztérium volt legszűkmarkúbb, csak 100 ezreket osztogatott
Érdekes, hogy a szigorú Pénzügyminisztérium is elsajátította a pénzosztó gyakorlatot. Bár, itt voltak a legszűkmarkúbbak. Majd ötven millió forintból átlagosan, fejenként 100 ezer forint plusz pénz jutott az ottani köztisztviselőknek.
Egy tárca, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium nem adott pontos választ a sajtó munkatársainak konkrét kérdéseire, de elismerték, hogy ugyancsak osztottak béren felüli juttatást a közszolgáknak.
A Hónig Péter vezette Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztériumról egyelőre nincsen információ.
A sajtóhírek szerint a semmilyen indokhoz nem köthető osztogatást a Kormányszóvivői Iroda azzal magyarázta, hogy bizonyára kevesebb munkavállalónak kevesebb bért kellett az év során eddig kifizetni, a magmaradt összegből juttattak vissza a közszolgáknak. Véleményük szerint ez a gyakorlat nem szabálytalan.